Svátek má: Albert

Zprávy

Velikost textu:

GT: Výzva Pekingu a Moskvě je strategickou chybou Spojených států!

GT: Výzva Pekingu a Moskvě je strategickou chybou Spojených států!

Ve své nové národní bezpečnostní strategii označil Bílý dům Moskvu a Peking za „soupeře". Deník Global Times, který má blízko k čínskému vedení, to podrobil tvrdé kritice.

Ilustrační foto
25. prosince 2017 - 10:15

Podle čínského listu The Global Times tak administrativa Donalda Trumpa ukazuje svou neochotu se zřeknout se „světové nadvlády". Je-li však americký vůdce skutečně připraven hodit výzvu jak Rusku, tak i Číně, příliš riskuje zapadnout „do hluboce zakořeněné oblasti geopolitiky".

Moskva a Peking údajně „vzdorují americké moci, vlivu a zájmům" a snaží se „podkopat bezpečnost a prosperitu" Spojených států. Dokument navíc kritizuje Čínu za snahu „zaujmout" své místo v Asii a tvrdí, že Peking „rozšiřuje svůj vliv bez ohledu na svrchovanost ostatních zemí".

Podle novin v nové strategii správy Donalda Trumpa se slovo „Čína" vyskytuje 33 krát a je většinou doprovázeno velmi přísným jazykem. Zároveň však ve stejném dokumentu uvádí, že je třeba „posílit spolupráci s Pekingem a Moskvou". Na rozdíl od Trumpovy administrativy jeho předchůdce Barack Obama dokonce nazýval Čínu „strategickým partnerem" Ameriky, připomíná list.

Samozřejmě dnes Washington a Peking soutěží, ale jejich spolupráce je také velmi silná. Na rozdíl od svých předchůdců, kteří se snažili pomoci spolupráce neutralizovat tření, administrativa Trumpa preferuje prvoplánovité soupeření a tvrdí, že od nynějška platí nový pohled na čínsko-americké vztahy. Je pravděpodobné, že nyní USA vynaloží větší úsilí na vyvíjení nátlaku na Čínu, a již hledá spolupráci za podmínek Washingtonu, komentovaly Globální Times.


Podle této publikace je nová Trumpva strategie „demonstrací tvrdého postoje" jeho administrativy, která se nyní opírá spíše o moc Ameriky, než o mezinárodní pravidla. Dokument svědčí o pevném záměru Washingtonu udržet si „globální hegemonii", a „pouze Peking, ani Moskva to nekupují“.

Noviny připomněly, že Washington opakovaně kritizoval Čínu za její mocenskou politiku vůči svým sousedům a projevoval mnohem větší obavy, než samotní sousedé. Přičem se situace bez Spojených států v jihovýchodní Asii, a v kontrastu, stabilizovala, a dokonce historicky složité vztahy mezi Pekingem a Tokio se pohybují v pozitivním směrem.

Nicméně je zřejmé, že Amerika dnes odmítá „přijmout vzestup Číny", ale ve skutečnosti s tím nemohou nic dělat, vzhledem k velikosti Říše středu a její ekonomické síle. Vzestup Číny přichází zevntř, takže všechny pokusy o jeho zadržení zvenčí budou marné. A pokud to Washington bude „zuřivě" zhoršovat, zhorší to jen pro sebe, zdůraznil varovně Global Times.

Pokud Trump chce „házet klacky do kol" čínsko-amerického obchodu a posilovat vojenskou konfrontaci, nechť se o to pokusí - země východní Asie nebudou následovat Spojené státy a nenechají se zneužít. Čína a Amerika jsou největšími obchodními partnery světa, a to je základem jejich dvoustranných vztahů. Takže by pro Bílý dům bylo mnohem lepší si prostě „vyvětrat“ - jak se to stalo opakovaně za předchozích administrativ, které tvrdily, že zpřísní svoji pozici ve prospěch veřejného mínění.

„Ale pokud je  Trump skutečně připraven vrhnout se do hluboké oblasti geopolitiky, není ještě skutečností, že se ukáže být stejně dobrý plavec, jako jeho předchůdci,“ dodaly čínské noviny.

(kou, prvnizpravy.cz, huanqiu.com, foto: arch.)