Svátek má: Ilja

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: EU navrhla plán bránit se závislosti na dolaru!

Guardian: EU navrhla plán bránit se závislosti na dolaru!

Evropská komise navrhla opatření, která by zvýšila hodnotu evropské měny na světových trzích, a tak jí pomohla obcházet americké sankce vůči Íránu, napsal The Guardian.

Ilustrační foto
6. prosince 2018 - 11:04

Například mezi těmito opatřeními existuje návrh na placení energetických smluv s jinými zeměmi v eurech a vytvoření vlastního platebního systému.

Evropská komise zveřejnila své plány na snížení závislosti na americkém dolaru, což by mělo pomoci Evropské unii usilovat o nezávislou zahraniční politiku, uvedl Guardian. Význam této iniciativy se zvýšil, když evropské společnosti musely opustit Írán kvůli nebezpečí sankcí USA. Evropská komise proto plánuje zvýšit používání eura v energetickém sektoru, včetně snížení dopadu dolaru na světovou ekonomiku.
 
Evropské orgány proto navrhují používat euro jako hlavní měnu v energetických smlouvách mezi členy EU a třetími zeměmi, stejně jako stanovit ceny ropy v eurech. EU je jedním z největších světových dovozců energie, připomněl autor článku. Kromě toho by EU měla vytvářet základní úrokové sazby na finančních trzích a systém okamžitých plateb a rovněž by měla zkoumat možnosti další propagace eura na trzích s měnou.


Evropští úředníci argumentují tím, že větší využívání evropské měny by mělo pomáhat chránit zájmy evropských občanů a společností a zvyšovat jejich odolnost vůči krizím. Domnívají se, že s nástupem nových ekonomických sil a rozvojem nových technologií existuje potřeba několika mezinárodních měn.
 
Nicméně, jak uvedli odborníci, tyto plány mohou čelit velkým ekonomickým a politickým překážkám. Koneckonců je to nejen to, že světová ekonomika úzce souvisí s dolarem, ale samotné ekonomické mechanismy, které by mohly zvýšit roli eura ve světové ekonomice, se setkají s odporem Berlína.

 
Současně jsou zavedeny další mechanismy, které umožňují obchodování s Íránem - například prostřednictvím barterových obchodů. Spojené státy se ale snaží zjistit informace o takových plánech, aby jim zabránily. Evropská unie má však stále příležitost zajistit takový obchod jako humanitární pomoc - nespadají pod sankce.
 
Američtí úředníci z ministerstva zahraničí tvrdí, že vytvoření alternativních platebních systémů pouze negativně ovlivní globalizaci a ekonomickou integraci. Zároveň však trvají na tom, že Washington jen tak snadno sankcí nevzdá, napsal The Guardian.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)