Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Londýn chtěl odepsat dluhy SSSR výměnou za jaderné odzbrojení

Guardian: Londýn chtěl odepsat dluhy SSSR výměnou za jaderné odzbrojení

Británie zvažovala možnost odepsání dluhů SSSR výměnou za jaderné odzbrojení v posledních měsících sovětského státu, sdělil The Guardian s odvoláním na odtajněné dokumenty.

John Major, bývalý britský premiér
1. ledna 2018 - 11:05

Premiér John Major obdržel návrh od vedoucího Evropské banky pro obnovu a rozvoj, ale toto rozhodnutí nebylo přijato kvůli rozporům v G7, uvedla publikace.

Britský premiér John Major se chystal odepsat dluhy SSSR výměnou za demontáž sovětského jaderného arzenálu, napsal Owen Boukott, novinář listu Guardian, který citoval z odtajněných materiálů Národního archivu. Po zhroucení Sovětského svazu v prosinci 1991 dostal Major příslušný návrh Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).


Iniciátorem byl vedoucí organizace Jacques Attali. Ve svém dopise Majorovi napsal: „Drahý Johne, víte, že hlavním světovým problémem SSSR je dluh a jaderné zbraně. V tomto ohledu bych chtěl navrhnout, aby se tento problém vyřešil částečnou nebo úplnou výměnou jaderných zbraní za  odpuštění dluhu." Jak píše autor tohoto materiálu, celkový dluh SSSR činil 60 miliard dolarů a bylo vlastnil 25 000 jednotek jaderných zbraní.

 
Tentýž den, 11. prosince 1991, Major dostal zprávu o nadcházejících jednáních NATO s Ruskem o omezení jaderných zbraní. Avšak cíle Francie a USA byly v rámci NATO neslučitelné: Američané se chtěli vyhnout podrobným diskusím před rozhovory, zatímco Francouzi chtěli dosáhnout společného přístupu. Kromě toho, když SSSR zůstávalo jen několik měsíců, kancléř ministerstva financí Norman Lamont varoval Majora před „finančními riziky". „Mezi zeměmi G7 se obecně domníváme, že nyní není nejlepší čas, aby se v SSSR riskovala velká částka peněz," řekl politik.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)