Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Nová jaderná hlavice USA má zadržet Rusko!

Guardian: Nová jaderná hlavice USA má zadržet Rusko!

Trumpova administrativa se chystá přistoupit k vývoji jaderné hlavice malého výkonu pro rakety Trident, napsal The Guardian s odkazem na bývalý poradce Obamy Jona Wolfsthala.

Odpal americké jaderné rakety Trident
11. ledna 2018 - 10:15

Podle něj je takový krok nutný, stejně jako snížení omezení pro použití jaderných zbraní, je zapotřebí na zadržování  Ruska, Číny a Severní Koreje.

Trumpova administrativa se chystá snížit omezení použití jaderných zbraní, a přistoupit k rozvoji jaderné hlavice malého výkonů pro rakety ponorek Trident D5, uvedl The Guardian s odkazem na bývalého úředníka obeznámeného s poslední redakcí projektu americké jaderné doktríny. Bývalý poradce Baracka Obamy pro kontrolu zbrojení a nešíření Jon Wolfsthal řekl, že v novém návrhu Jaderné doktríny Pentagon předpokládá modifikaci těchto raket na zadržování Ruska a zabránit Moskvě využití taktických hlavic v rámci možného konfliktu ve východní Evropě.
 
Nová jaderná politika, jak uvedl The Guardian, má mnohem „bojovnější“ charakter ve srovnání s érou Obamy, kdy se Washington pokusil omezit roli jaderných zbraní v americké obraně.
 
Obhájci kontroly zbrojení ale vyjádřili znepokojení nad návrhem zkontruovat jadernou zbraň, kterou by bylo potenciálně snažší použít, a poukazoují, že to jen zvyšuje pravděpodobnost jaderné války, a to zejména s přihlédnutím k „nepředvídatelnosti“ Donalda Trumpa, připraveného „třást americkým arzenálem“ před tváří nepřátel Washingtonu.
 
Návrh jaderné doktríny také snižuje prách amerického použití jaderného arzenálu. Podle dokumentu  Pentagon zejména nevylučuje jeho uplatnění v případě konvenčního útoku, který by vyústil  k masovým obětem nebo které byly určeny ke zničení důležitých prvků infrastruktury nebo řídících center jaderného velení.
 
Podle Wolfsthala, dokument uvádí, že USA začnou pracovat na opětovném uvedení řízených střel pro ponorky, jako součást odpovědi na nové ruské pozemních rakety, které podle Washingtonu „porušují“ Smlouvu o likvidaci raket středního a malého doletu (INF) z roku 1987.

 
Kromě toho úředník poznamenal, že původní návrhy jaderné doktríny byly ještě agresivnější, například v poslední verzi dokumentu zmizely body k rozvoji jaderné hypersonické jaderné rakety, stejně jako vrácená pozice, že Spojené státy se zavazují nepoužít proti nejaderným zemím svůj jaderný arzenál.
 
„Zdá se mi, že se tento dokument odklonil od extrémů, které tam byly v počáteční fázi. Nyní nejsou žádné takové hrozné věci," řekl Woolfstal. „Nicméně je to stále špatné."
 
Bývalý úředník řekl, že autoři dokumentu se pokusili „vyslat jasný odstrašující signál Rusům, Sverokorejcům a Číňanům“, a dává na srozeměnou, že jakýkoliv pokus Moskvy či Pchjongjangu použití jaderných zbraní, je přijde draho.
 
„Nicméně to přehnali, když se domnívali, že pro důvěryhodnost USA je nutné vyvinout dva nové typy jaderných zbraní," dodal.
 
Woolfstal se domnívá, že modifikovaná raketa „není absolutně zapotřebí", protože USA již mají jadernou zbraň malé síly. Kromě toho dodal, že dodávat tyto rakety na ponorky třídy Columbia je „velmi hloupé“, neboť v případě otevření palby zveřejní okamžitě loď svoji pozici.
 
Vývoj nové jaderné hlavice s nízkým výkonem je motivována skutečností, že pokud vznikne konflikt mezi Ruskem a NATO, Rusko použuje své taktické jaderné zbraně v raných fázích války, ke kompenzaci relativní slabosti svých konvenčních ozbrojených sil, tvrdí noviny.
 
Nicméně podle názoru šéfa  Asociace kontroly zbrojení Daryla Kimballa, vývoj nových jaderných zbraní je příkladem „nebezpečného myšlení v duchu studené války.“

 
„Spojené státy i tak disponují rozsáhlou nomenklaturou jaderných zbraní, a není žádný důkaz, že zbraně, které jsou snáze využitelné, přispějí k zastrašení nepřítele, nebo mu vnutí jiný vztah ke jeho jaderným arzenálům,“ dodal.

Řada vojenských odborníů, nejen ruských, v této souvislosti však varuje před použitím jakéholiv jaderné zbraně, ať už taktické, nebo malé síly. Systémy jsou nastaveny tak, že téměř automaticky reagují na jakýkoliv jaderný úder mnohonásobně silnější jadernou odpovědí.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)