Svátek má: Jiřina

Zprávy

Velikost textu:

Guardian varuje: Lidstvo žije na dluh Země a čeká ho den „zúčtování“!

Guardian varuje: Lidstvo žije na dluh Země a čeká ho den „zúčtování“!

Současné lidstvo velmi intenzivně čerpá přírodní zdroje a jejich spotřeba se každým rokem stává destruktivnějším, varovaly britské noviny The Guardian.

Ilustrační foto
29. července 2018 - 10:10

Každý rok lidé získávají z planety více zdrojů, než se jim podaří vyrobit: podle nejnovějších údajů byly roční zásoby byly spotřebovány za pouhých 212 dní.

Přírodní zdroje jsou využívány ve stále větší míře destruktivním způsobem, poukázaly britské noviny The Guardian.

Podle nové studie lidstvo stále více a intenzivněji devastuje zdroje naší planety. Vědci zjistili, že roční objemy uhlovodíkových paliv, potravin, vody, vláknin, půdy a dřeva byly spotřebovány za rekordních 212 dní.

V důsledku toho Světový den ekologického dluhu - a to je den, kdy spotřeba lidstva z obnovitelných zdrojů za rok převyšuje objem, který je Země schopna reprodukovat, - se zrychlil najednou o dva dny ve srovnání s předchozími výpočty, a nyní padá na 1. srpna.

K tomu, aby lidstvo uspokojovat svůj apetit na stávající světové zdroje, bude potřebovat 1,7 Země – tento objem vypočítali výzkumníci  mezinárodní organizace,Global Footprint Network, která každoročně hodnotí rozsah „ekologického dluhu“ lidstva, uvedl deník.

Nadměrná spotřeba poprvé začala v sedmdesátých letech, kdy počet obyvatel a průměrná spotřeba člověka vedly ke hranici, která překračuje zavedené ekologicky bezpečné normy, vysvětlila publikace. Od té doby, v den, kdy lidstvo překročilo svůj ročný planetární „rozpočet" zdrojů, se to jen zrychlilo.

Před třiceti lety došlo k překročení spotřeby oproti tvorbě zdrojů 15. října. Před dvaceti lety tento den padl na 30. září a před deseti lety se posunul na 15. srpna. Poté došlo k mírnému zpomalení vývoje tohoto trendu, ale v posledních dvou letech tempo opět vzrostlo. Pokud budeme hovořit o moderních ukazatelích a prognózách, v příštím roce může být roční rezerva zdrojů vyčerpána poprvé již v červenci.

Přestože zvyšující se produkce potravy, hornictví, odlesňování a spalování paliv poskytují krátkou a nerovnoměrně rozloženou sadu prostředků nutných pro život, v dlouhodobém horizontu stále více projevují zjevné následky v podobě eroze půdy, nedostatku vody a změny klimatu.


Podle ředitele a spoluzakladatele výzkumné organizace Global Footprint Network Mathise Wackernagela se blíží den zúčtování. „Naše současné ekonomiky řídí naši planetu podle Ponziho schématu: půjčujeme si budoucí zdroje Země, abychom řídili naše ekonomiky v současnosti. Jako každé schéma to podle Ponziho funguje jen na chvíli," vysvětlil vedoucí výzkumného centra. „Pokud se státy, firmy nebo domácnosti dostanou hlouběji do dluhů, nakonec se rozpadnou."

Situace je však vratná, napsal The Guardian. Výzkum provedený skupinou vědců ukazuje, že politické akce jsou mnohem účinnější, než individuální řešení. Například nahrazení 50% spotřeby masa vegetariánskou stravou vrátí o oět dnů zpět Den ekologického dluhu. Zvýšení efektivity ve stavebnictví a průmyslové výrobě může tento den zpoždit o tři týdny, zatímco snížení emisí skleníkových plynů o 50% poskytne další tři měsíce.

V minulosti také hospodářské poklesy spojené s poklesem spotřeby energie rovněž pozitivně ovlivnily zásoby zdrojů na planetě. Takže během finanční krize v letech 2007-2008 byl den ekologického dluhu posunut zpět o pět dní.


Obecný trend však spočívá v tom, že současné objemy přírodních zdrojů jsou stále častěji od planety „vypůjčené", konstatovaly britské noviny. Na sobě nezávislé vědecké studie v minulém roce ukázaly, že třetina půdy je nyní vážně poškozena, zatímco tropické lesy brzy se staly zdrojem emisí škodlivých plynů do ovzduší, namísto toho, aby je potlačily. Vědci také bijí na poplach v souvislosti se stále nestabilnějšími povětrnostními podmínkami, zejména v Arktidě. Kromě toho je znepokojující pokles populace včel a jiného hmyzu, který se podílí na opylení rostlin a je nezbytný k jejich pěstování, zdůraznil The Guardian.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)