Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Guardian vysvětlil, proč je Západ zdrženlivý k turecké invazi do Sýrie

Guardian vysvětlil, proč je Západ zdrženlivý k turecké invazi do Sýrie

Spojené státy, Británie a Francie nepožadovaly, aby Turecko zastavilo vojenskou operaci na severu Sýrie, a omezily se na výzvy k minimalizaci škod, uvedl The Guardian.

Turecká operace v Sýrii proti Kurdům
24. ledna 2018 - 11:04

Podle britských novin se západní zdrženlivá pozice vysvětluje tém, že nechce ztratit diplomatickou podporu Ankary, což je „nesmírně potřebná protiváha" k mírové dohodě navržené Moskvou.

Spojené státy, Británie a Francie kritizovaly tureckou invazi do severní Sýrie. Ale zatím se všichni zdrželi „instruovat" svého spojence v NATO, aby stáhl své vojáky, napsal The Guardian. Podle deníku zdrženlivá pozice tří zemí, která se dosud omezila na výzvy, aby se minimalizovaly škody, znamená, že Ankara bude pokračovat ve svém úsilí o vytlačení syrských Kurdů z provincie Afrin.
 
Věc spočívá v tom, že Západ čelí problému. Je pravděpodobné, že konflikt v Sýrii vstoupí do konečné fáze a západní země si nemohou dovolit ztratit diplomatickou podporu Turecku, neboť je to „nesmírně nutná protiváha k mírové dohodě, kterou předkládá Rusko".
 
Úzkost, kterou u Ankary vyvolali syrští Kurdi, může vést k tomu, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dosáhne dohody s Damaškem a Moskvou. To bude pro Spojené státy katastrofou, tvrdí publikace.
 
Právě minulý týden ministr zahraničí Rex Tillerson řekl, že Trumpova administrativa podporuje politické řešení syrského konfliktu, což znamená rezignaci prezidenta Bašára  Asada a odchod íránských sil ze země. Tento projev, k němuž přiložilo i ruku britské ministerstvo zahraničí, nicméně na Evropu dojem nevyvolal.
 
Dříve byla politika Trump v Sýrii omezena na zničení IS a vyhýbání se rozhovorů o obnově státnosti. Ale Tillersonova řeč byla široce odsouzena, protože jí chyběly podrobnosti o pákovém efektu, který mohl Západ využít k tomu, aby donutil Moskvu opustit Asada, tvrdí publikace.


Bez ohledu na to, jaké by to byly páky, bude jejich síla výrazně snížena, pokud by USA a její spojenci ztratili podporu Turecka. Pokud se připojí k Moskvě, bude moci Rusko dát zelenou svému vlastnímu politickému urovnání v Sýrii, tvrdí The Guardian.
 
Vydání připomíná, že Kongres syrského národního dialogu se koná v Soči koncem ledna. Západ se obává, že Vladimir Putin vidí tuto iniciativu jako alternativu mírového procesu sponzorovaného OSN. Kromě toho se obává, že Rusko se touto konferencí snaží posílit svůj vliv na Středním východě.
 
Jednání v Soči byla opakovaně odložena. Hlavním důvodem byly protesty Ankary, které se postavily proti účasti zástupců kurdských stran na kongresu. Ale události posledních dnů naznačují, že obě země jsou blízké uzavření dohody. Zástupci ministra obrany Turecka přišli do Moskvy před invazí do Afrinu, aby získali záruky, že jejich jednotky nebudou vystaveny ruským leteckým útokům, uvedl článek.
 
Podle The Guardianu jsou základní principy takové dohody zřejmé. Ankara podpoří ruský mírový proces a turecké jednotky s tichým souhlasem Moskvy budou pokračovat v útoku na pozice syrských Kurdů.

 
Kurdská milice byla nezbytná pro porážku IS, ale nyní, když je tato bitva vyhraná, je prioritním úkolem USA zabránit „volnému pádu" ve vztazích s Tureckem. „Pokud to znamená vytvoření dočasného tureckého předmostí v Sýrii, tak to tak i bude," uzavřely britské noviny.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)