Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Washington činí svět nebezpečnějším!

Guardian: Washington činí svět nebezpečnějším!

Prostřednictvím úsilí poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Johna Boltona směřují Spojené státy k úplnému zničení mezinárodní architektury kontroly zbrojení, upozornil The Guardian.

Ilustrační foto
8. ledna 2019 - 04:20

Jak zdůrazňuje korespondent publikace, ruští i američtí odborníci jsou přesvědčeni, že chování Washingtonu povede pouze k novému závodu v oblasti zbrojení.

V roce 1983 se musel „skromný" sovětský důstojník Stanislav Petrov rozhodnout, zda chce zničit svět či nikoliv - detekční systémy, které Petrov pozoroval, zaznamenaly vypuštění několika balistických střel ze Spojených států přes SSSR a oznámil, že dosáhnou cíle za 25 minut. Petrov neinformoval své nadřízené a neudělal nic, protože se domníval, že jde o omyl - a měl pravdu, a odvrátil tak jadernému konflikt, uvedl The Guardian.

Petrov zemřel ve věku 77 let v uplynulém roce - právě na prahu „kolapsu architektury, která pro alespoň dvě generace podporovala kontrolu nad jadernými zbraněmi", uvádí britský zpravodaj. Jak novinář zdůrazňuje, potenciální jaderné konflikty se pravděpodobně budou zdát mnohým jako atavismem studené války, ale dohody vytvořené k jejich předcházení se objevily jen nedávno a nyní se ocitají ve stále větším nebezpečí: nejprve USA pod vlivem poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa, Johna Bolton slíbily odstoupit od smlouvy INF; za druhé prezident Trump v telefonickém rozhovoru s Vladimirem Putinem také kritizoval dohodu START-3, kterou Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepsali v roce 2010, a která má ukončit svoji platnost do roku 2021. Na druhé straně Rusko nedávno vyhrožovalo Spojeným státům novými zbrojními modely schopnými nést jaderné hlavice, poznamenal autor.


Jak ruští, tak i američtí experti varují, že ačkoliv smlouvy INF a START-3 nejsou ideální, je mnohem obtížnější uzavírat nové dohody než zničit staré, a proto se zvyšuje pravděpodobnost nového závodu ve zbrojení. „Kvůli rozhodnutí (Washingtonu) ohledně smlouvy INF a skutečnosti, že obě země nezačaly skutečně diskutovat o obnovení smluvy START-3, se doslova jako ve snu pohybujeme k novému závodu v oblasti jaderných zbraní," řekl bývalý americký velvyslanec v letošním roce Richard Burt, který působil jako hlavní vyjednavač Washingtonu během diskuse o smlouvě START I. Bývalý šéf personálu strategických raketových sil Ruska Viktor Jesin je naopak přesvědčen, že ačkoli se Spojené státy snaží primárně ovlivňovat arzenál Číny a dalších zemí, které nejsou omezeny dohodami, mohou kroky Washingtonu vést k nasazení raket v Evropě, v důsledku čehož to „nevyhnutelně“ povede k „jaderné krizi".


Taková varování se zdají být pravdivá - podle důvěrných dokumentů v americkém tisku  Bolton nařídil Pentagonu, aby co nejdříve vyvinul a nasadil nové pozemní střely a dočasně se vzdal tohoto nařízení až po intervenci evropských spojenců Spojených států, kteří nechtějí okamžité stažení Washingtonu z INF, píše autor. Spojené státy nakonec předložily Rusko ultimátum, které požaduje, aby přestalo porušovat smlouvu do 60 dnů; mezitím už Moskva jasně uvedla, že svou politiku nezmění.

Bolton, který předtím hovořil tvrdě proti dohodám o kontrole zbraní, se považuje za hlavního iniciátora stažení USA z INF. „Tvrdohlavé osobnosti jsou schopny měnit průběh historie," uzavírá korešpondent The Guardianu. V roce 1983 se Stanislav Petrov stal takovým mužem; dnes je jím John Bolton, který si stanovil cíl „konečně dosáhnout osvobození USA od okovů dohod o raketových a jaderných zbraních".

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)