Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Haaretz přinává: Ruský „ochranný deštník" změnil izraelské plány!

Haaretz přinává: Ruský „ochranný deštník" změnil izraelské plány!

Moskva dala po ztrátě průzkumného letadla Il-20 Izraeli jasně najevo, že obvyklý stav věcí je už minulostí, uvedl Amos Harel, komentátor izraelského deníku Haaretz.

Ilustrační foto
24. listopadu 2018 - 04:20

Podle autora Izrael nezastavil letecké útoky na Sýrii, nicméně mu podle jeho názoru kvůli Rusku vznikly potíže. Změny podle Harela jsou patrné z agresivnějšího tónu na horké lince, která má zabránit leteckým incidentům mezi Izraelem a Ruskem a „agresivnímu chování" ruského letectva a letecké obrany v Sýrii.

Autor se ještě více obává o rostoucího zájmu Ruska o události v Libanonu. Podle jeho názoru v rámci pesimistického scénáře „ochranný deštník", který Rusko již otevřelo nad Sýrií, bude pokrývat Libanon, což ještě více zkomplikuje situaci Izraele.

Novinář konstatoval, že podle zpráv arabských médií Izrael od února 2014 letecké údery na Libanon neprovádí.


Šachová hras Hizballáhem je jedna věc, ale snažit se zjistit, co chce Rusko v Sýrii a případně v Libanonu, je výzvou úplně jiného řádu, uzavřel Harel.

Rusko dodalo Damašku komplexy S-300 v reakci na tragédii havárie ruského Il-20, za kterou Moskva klade odpovědnost Izraeli. Letadlo bylo náhodně sestřeleno syrskými systémy protivzdušné obrany kvůli tomu, že izraelské letectvo v té době útočilo v Latakii.

Izrael oznámil ruské straně tento letecký úder jen minutu před tím, než začal, lhal o oblasti útoku a neohlásil umístění stíhaček F-16. Současně podle verze ruského ministerstva obrany se izraelští piloti doslova skryli za letoun  IL-20. V důsledku bylo zabito 15 ruských vojáků.

(kou, prvnizpravy.cz, haaretz.com, foto: arch.)