Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Hague: Rusko je hrozba, ale bylo by chybou v něm vidět věčného nepřítele

Hague: Rusko je hrozba, ale bylo by chybou v něm vidět věčného nepřítele

William Hague , exministr zahraničí Velké Británie, radí současnému ministru zahraničí Borisi Johnsonovi před jeho cestou do Moskvy.

William Hague, exministr zahraničí Velké Británie
20. prosince 2017 - 06:20

„Když Boris Johnson tento týden přijede na návštěvu do Moskvy, tak to bude pět let od poslední návštěvy co jsem nastoupil jako ministr. Je v pořádku, že tam jede,  nepochybně bude dělat dobrou práci se směsí pevnosti a přátelství, která funguje nejlépe v Rusku: přísné slovo o špehování není neslučitelné s oceněním kvality vodky“, tvrdí  exministr William Hague a dodává, „ Boris si však musí uvědomit, že jeho předchůdci se v posledním desetiletí často snažili o zlepšení vztahů s Kremlem, ale potom vztahy byly vždy horší než dříve.“

David Miliband byl dokonale otevřen lepším vztahům, nakonec zmrazil bezpečnostní spolupráci a pozastavil běžné podnikání po vraždě Alexandra Litviněnka vysoce radioaktivním poloniem v srdci Londýna.

„Rusko je hrozbou, ale bylo by chybou ho vidět jako věčného nepřítele,“  říká exministr a bývalý předseda konzervativní strany William Hague.

Důvodem pro napsání článku je blížící se návštěva šéfa britského ministerstva zahraničí Borise Johnsona v Moskvě. „Kde je tedy dobré ukázat směs tvrdosti a přátelství,“ radí Hague.


Podle autora článku, argumenty ve prospěch zlepšení vztahů mezi oběma mocnostmi jsou jednoduché a jasné: i bez ekonomických výhod pro Rusko a Británii „musí spolupracovat při řešení světových problémů jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN, jakož i čelit teroristické hrozbě. Navíc evropská bezpečnost bude silnější, pokud si budeme moci navzájem důvěřovat," věří odborník.
 
„Především, historie nás učí - a Boris, jako autor životopisů Churchilla, si musí být vědom toho, že v hlavních světových krizí za poslední tři staletí, ne ideologie, ale geografie byla naším přirozeným spojencem,“ připomíná diplomat s tím, že s výjimkou krymské války, ve všech hlavních konfliktech od té doby, i v době francouzská revoluce, Rusko a Spojené království bojovaly na stejné straně.
 
Podle autora vzniklo nedorozumění mezi Západem a Ruskem v 90. letech. "Konec historie Sovětského svazu a triumf liberální demokracie, která přišla ze Západu. Když se Sovětský svaz zhroutil, mělo se předpokládat, že všechny jeho části, včetně samotného Ruska, chtějí být jako my," tvrdí Hague, „ kdybychom vstoupili do éry univerzální svobody a prosperity, jak by to mohlo někoho ohrozit?"
 
Nicméně ruské vedení v osobě prezidenta Putina s podporou ruského obyvatelstva si to nemyslelo, poznamenává autorka. „Pro ně rozpad SSSR byla chyba a pošetilost, západní demokracie  morálně a politicky slabá pozvala ruské sousedy ke členství v euroatlantických strukturách, ekonomických a bezpečnostních,“ pokračuje politik.
 
Podle exministra, ruský prezident Vladimir Putin a jeho stoupenci „se snaží zachovat pyramidu finanční a politické moci“, používají k tomu „autoritářský přístup doma i v zahraničí a tvrdou linii“. Diplomat také uvedl, že Rusko je zodpovědné za napomáhání a navádění ke „zvěrstvům v Sýrii“,  pokusu o převrat v Černé Hoře, aby se zabránilo jejich vstupu do NATO, anexi Krymu a destabilizaci Ukrajiny „poté, co se pokusila o  ekonomické partnerství se západní Evropou.“

 
„Rusko podporuje činnost špionů v mnoha západních zemích z doby studené války ... a začalo využívat sociální sítě pro rozdělení a otrávení západní společnosti s cílem prohloubit rozpory, neutralizovat nepřítele a podkopat důvěryhodnost demokracie“, pokračuje bývalý šéf britského ministerstva zahraničí .
 
Nicméně v Británii z pohledu odborníků existují tři možné strategie pro Rusko. První z nich je "dlouhodobé nepřátelství", což je neatraktivní volba, podle diplomata. Druhá je "dohoda", podle níž Západ obětuje Ukrajinu a Gruzii Rusku. "Naše zásady nám to nedovolí, ledaže bychom se jednoho dne museli sjednotit proti závažnější společné hrozbě," řekl politik.
 
„Nebo, konečně, můžeme to zkusit, kousek po kousku, založit nějakou důvěru a spolupráci v Severní Koreji, Íránu, na Středním východě a v boji proti terorismu, smíření se skutečností, že příliš mnoho ambicí vede k velkému zklamání, a být připravení na další výzvy, to je vhodná strategie, "  doporučuje William Hague.

(rp,prvnizpravy.cz, telegraph,foto:arch.)