Svátek má: Sandra

Zprávy

Velikost textu:

Handelsblatt: Evropa si sama může za zaostávání za Čínou a USA!

Handelsblatt: Evropa si sama může za zaostávání za Čínou a USA!

Vývoj špičkových technologií v EU je pomalý, napsal Handelsblatt. Publikace uvedla, že evropští politici nemají vůli ani snahu představit pokrokový vývoj.

Evropa nestačí na firmy jako je Alibaba
17. dubna 2019 - 10:10

Kromě toho evropští investoři nemají sklon investovat do projektů špičkových technologií: v důsledku toho se Evropa může v této oblasti jen máloco postavit proti USA a Číně.

Mnoho Evropanů se domnívá, že technický pokrok v Evropě postupuje velmi pomalu, uvedl německý list Handelsblatt. Podle čínského investora Li Kaifu „Evropa může z technologického závodu se Spojenými státy a Čínou vyjít s prázdnými rukami“.

Podle průzkumů veřejného mínění se většina Evropanů domnívá, že evropské vlády nemají chuť a vůli zavádět digitální technologie, v důsledku čehož Evropa nemůže patřit mezi vedoucí představitele digitálního hospodářství. Přičemž ani v oblasti obchodu si nevede nejlépe, uvedly noviny: například méně než polovina německých firem zavádí technologii umělé inteligence.
 
Handelsblatt poznamenal, že navzdory velkému počtu „digitálních akcií“, jako je digitální pakt, digitální summit a digitální den, evropští politici o technologických změnách během svých kampaní před volbami do Evropského parlamentu mluví jen málo.

 
Evropa se mezitím připravuje na zavedení nové mobilní komunikační technologie 5G, informuje publikace: to znamená, že EU bude uprostřed sporu mezi Čínou a Spojenými státy o bezpečnost sítí 5G, jejichž poskytovatelem je čínská společnost Huawei. Zároveň není jasné, poznamenal Handelsblatt, proč Berlín, Paříž a Londýn dosud nevyvinuly společná pravidla pro zavedení technologie 5G. V Evropě převládá roztříštěnost.
 
Publikace zároveň pozornila, že Evropa má určité úspěchy: například objem evropského internetového obchodu rychle roste a činí 500 miliard eur ročně. Evropa však stále není skutečným hráčem v digitální ekonomice, poukázal Handelsblatt: nemá ani konkurenční cloudové technologie, ani digitální platformu, která by mohla konkurovat Googlu, Amazonu, Baidu nebo Alibabě.

Podle odborníků z think-tanku Bruegel v Bruselu spočívá nedostatek inovativních projektů v nedostatku investic do technologií budoucnosti: začínající evropské podniky v oblasti technologií stále více získávají finanční prostředky od neevropských investorů.
 
Jak Handelsblatt poznamenal, společnosti ze Silicon Valley získaly v té době velké finanční prostředky od investorů, kteří se nebáli rizika, a v Číně byla oblast high technologii velkoryse sponzorována státem. Evropa se naproti tomu nemůže rozhodnout: na jedné straně by bylo správné zavést prvky protekcionismu, zejména s ohledem na ČLR, ale na druhé straně by to mohl být škodlivý technologický problém.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)