Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Hlava Krymu obvinila Západ z nastolení ukrajinského nacismu!

Hlava Krymu obvinila Západ z nastolení ukrajinského nacismu!

Ukrajinský nacismus se stal základem státní ideologie na Ukrajině, prohlásil šéf Krymu Sergej Aksenov.

Ilustrační foto
12.červenec 2017 - 04:20

„Je to, bohužel, velká historická vina západních zemí, které podporovaly převrat v Kyjevě, spáchaný v únoru 2014,“ napsal Aksenov na Facebooku.

Připomněl, že v úterý Polsko vzpomínalo na oběti genocidy spáchané ukrajinskými nacionalisty 11. července 1943 ozbrojenci UPA, kteří současně zaútočili na desítky osad na západní Ukrajině, kde žili etničtí Poláci.

Podle Aksenova v březnu 2014 krymské národy - včetně zástupců polské komunity na poloostrově - „řekly své rozhodné ne“ nové kyjevské moci. „Obyvatelé Krymu sdílí bolest a žal Poláků. Doufáme, že mezinárodní společenství odsoudí zločiny moderních ukrajinských nacistů stejně, jako odsoudilo zločiny jejich ideologických inspirátorů – hitlerovců,“ uvedl šéf republiky.

Varšava: Naivita Ukrajinců, že EU „za ně vyhraje nad Ruskem“!
Ukrajina: Na Banderu nám nesahejte!
Šuchevyč: Za urážení Bandery bych dal Polákům po hubě!

V létě roku 2016 dolní komora polského parlamentu přijala usnesení o uznání 11. července Národním dnem památky obětí genocidy spáchané ukrajinskými nacionalisty proti obyvatelům II. Polské republiky v letech 1943-1945. Podle polské strany, šlo o masakry spáchané v letech 1939-1945 příznivci UPA proti polskému obyvatelstvu na Volyni, ve východní Haliči a jihovýchodních provinciích Polské republiky. Ukrajinští poslanci se naopak domnívají, že toto rozhodnutí „ohrožuje politické a diplomatické vztahy obou zemí“.

Ukrajinská povstalecká armáda byla založena v říjnu 1942 jako ozbrojené křídlo Organizace ukrajinských nacionalistů. UPA vyvíjela činnost hlavně na západní Ukrajině a bojovala proti sovětským vojskům v kolaboraci s nacisty.

Prezident Petro Porošenko v květnu 2015 udělil UPA status „bojovníků za nezávislost“ Ukrajiny a jeho účastníkům přiznal sociální výhody. Moskva to odsoudila s tím, že „Ukrajina je zemí, kde neonacisté přešli od slov k činům a zabili tisíce civilistů“. Glorifikace UPA a jejích představitelů - Stepana Bandery a Romana Josypovyče Šuchevyče vyvolala kritiku mnoha veteránů druhé světové války a politici obviňují banderovce ze spolupráce s nacisty. Zvláště ostře se k tomu vyslovili polští politici, kteří to zestručnili do věty: "Ukrajina se s Banderou do Evropy nedostane".

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)