Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Hlava vlády Katalánska: Demokracie, která musí čelit obuškům!

Hlava vlády Katalánska: Demokracie, která musí čelit obuškům!

Brutalita a násilí španělské policie, kterou použila na příkaz Madridu proti aktivistům refeferenda v Katalánsku vyvolává otázku: O jaké demokracii a lidských právech v Evropě mluvíme?

Carkes Puigdemont, hlava katalánské vlády
1. října 2017 - 04:20

Předseda vlády Katalánska Carles Puigdemont uvedl, že španělské orgány, aby zabránily konání referenda o nezávislosti, vydaly rozkaz k použití síly proti lidem, chránící volební urny, hlasovací lístky a volební místnosti, ohlásil Canal 24 Horas TV.

Nicméně rovněž poznamenal, že svým neoprávněným násilím Madrid nedokázal zabránit Kataláncům rozhodnout o své budoucnosti.

Carles Puigdemot předseda vlády Katalánska: Neodůvodněné, nadměrné a nezodpovědné násilí španělského státu nejen nezabránil Kataláncům volit a svobodně rozhodnout o své budoucnosti, ale také nám to pomohlo vysvětlit a vyjasnit všechny neznámé motivy, které dnes musíme řešit.


Jaká je podstata 1. října? V demokracii, která musí čelit obuškům, gumovým projektilům, neodůvodněnému násilí. Španělská vláda nařídila policii, aby je použila proti osobám, které chrání hlasovací urny, hlasovací lístky a volební místnosti. To všechno dokonale vytváří extrémně špatný obraz Španělska v zahraničí a popisuje hanbu, která zůstane navždy v naší paměti.
 
Zároveň to vše popisuje odvahu, důstojnost a odvahu lidí, jako je tady v San Juliu a v okolí, stejně jako v celém Katalánsku, kteří opět trpělivě stáli ve frontách, nesli pomalost procesu – kterou vyvolala neoprávněná liknavost policie, aby mohli svobodně volit a klidně učinit rozhodnutí. Dnes španělský stát ztratil mnohem víc, než dříve. Dnes my, jsme my obyvatelé Katalánska, vyhráli mnohem víc, než se nám dosud podařilo získat.“

Puigdemot zároveň prohlásil, že si tak Katalánsko vydobylo "právo" na nezávislost.


Podle katalánských úřadů bylo včera při útoku policie na aktivisty zajišťující referendum zraněno nejméně osm set lidí.

(kou, prvnizpravy.cz, rtve.es, foto: repro rtve)