Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Hluboce zklamané? USA vyjádřily protest vůči ruské reakci na sankce!

Hluboce zklamané? USA vyjádřily protest vůči ruské reakci na sankce!

Rozhodnutí Moskvy odpovědět novým americkým sankcím návrhem na snížení počtu diplomatů a zavřít přístup k americké vile v Serebrjaném Boru, rozhněvalo Washington. Poněkud pokrytecky.

Ilustrační foto
30.červenec 2017 - 04:20

Kroky Ruska jsou totiž jen reakcí na nepřátelské akce americké administrativy. Poslední kapkou byl americkým senátem schválený návrh zákona o nových protiruských sankcích. Za dané situace je velmi obtížné si představit, co by Spojené státy potěšilo. Patrně kdyby Ruská federace uznala veřejně před OSN, že není suverénní stát, a poděkovala moudrým americkým administrativám a kongresmanům za vlídné poučení, že se USA neodporuje.

 „Jsme hluboce zklamáni a vyjadřujeme náš protest,“ citoval deník The Washington Post mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertovou. Podle ní ministr Rex Tillerson a americký velvyslanec v Rusku John Tefft odsoudili vzdorný postoj ruské vlády.

Ruská protiopatření okomentoval i předchůdce Teffta ve funkci velvyslance v Moskvě Michael Makfoul, který je považuje za nespravedlivé. „Spojené státy se nevměšovaly do ruských voleb. Tudíž jsou opatření ruských úřadů proti našemu velvyslanectví nespravedlivá,“ napsal na Twitteru (Až na to, že se USA do voleb v Rusku vměšovaly dokládají i samotní američtí činitelé, zatímco ruské vměšování do prezidentských voleb nebylo dodnes relevantně prokázáno – pozn. red.).

Americký Senát schválil nové sankce, na tahu je Donald Trump
Putin k novým sankcím USA: Není možné tolerovat tuto hrubost!

Moskva uvalila omezení na americké diplomaty poté, co americký Kongres přijal zákon o nových protiruských sankcí. Tento dokument stále ještě čeká na podpis prezidenta, ale Bílý dům oznámil, že ho Donald Trump podpoří.

Trpělivost došla

Ruské ministerstvo zahraničních věcí prohlásilo, že tyto akce potvrzují „mimořádnou agresivitu“ Spojených států v mezinárodních záležitostech.

„Nehledě na opakované útoky Washingtonu jsme chovali zodpovědně a zdrženlivě, dosud jsme nereagovalí na zjevnou provokaci. Nicméně, nedávný vývoj naznačuje, že v určitých kruzích Spojených států je zakořeněná rusofobie a politika otevřené konfrontace s naší zemí,“ uvedlo ruské ministerstvo.

Výsledkem je, že ministerstvo zahraničí předložilo Washingtonu, aby se počet jeho diplomatického sboru v Rusku snížil na úroveň ruských diplomatů pracujících ve Spojených státech. S tím, že 1. září by v Rusku mělo zůstat 455 zaměstnanců na velvyslanectví a konzulátech USA.

V tomto případě ministerstvo zahraničí odmítlo přesně sdělit, kolik Američanů má opustit Rusko. Podle některých zdrojů to má být 750 amerických úředníků.

Navíc, od 1. srpna nebude moci velvyslanectví USA používat daču v Serebrjaném Boru a sklady v Moskvě.

Toto rozhodnutí bylo také odezvou na akce předchozí administrativy Bílého domu. Na konci minulého roku, kdy kdy končil termín Baracka Obamy, USA prohlásily za persona non grata 35 ruských diplomatů, a zrušily přístup k vilám trvalé mise Ruska v New Yorku a velvyslanectví ve Washingtonu.

Tehdy se Rusko rozhodlo nedat okamžitě zrcadlovou odpověď. Prezident Vladimir Putin uvedl, že Moskva si vyhrazuje právo podniknout protiopatření, ale že rozhodnutí budou založeny na politice nové administrativy prezidenta Trumpa. Nicméně sedm měsíců jednání o návratu ruského diplomatického vlastnictví byly neúspěšných kvůli nepřijatelným podmínkám stanovených americkou stranou.

Ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že Rusko si vyhrazuje právo na další opatření, která mohou mít vliv na americké zájmy. Podle náměstka ministra Sergeje Rjabkova Moskva „nevylučuje žádné kroky, které Spojené státy pocítí“.

Vztahy na dně

Téměř všichni politici a experti poukazují, že rusko-americké vztahy jsou na jednom z nejnižších bodů v historii.

„Takové vztahy, které nyní existují se Spojenými státy nebyl pravděpodobně ani během studené války. Nyní jsou na dně,“ uvedl nový stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Nebenzija.

Tato situace prakticky nedává Trumpovi jinou možnost, než podepsat zákon o protiruských sankcí, konstatoval expert z ruského Ústavu strategických studií, politolog Konstantin Blochin. „Buď je podepíše a odsouhlasí, nebo využije právo veta, čímž se stane příznivcem Kremlu, kremelskýcm agentem, a navíc by Kongres jeho veto přehlasoval většinou hlasů,“ sdělil.

Podle ředitelky programu „Rusko a Eurasie“ Centra pro strategická a mezinárodní studia Olgy Olikerovév současném politickém klimatu nebude moci tým Bílého domu navázat vztahy s Ruskem. Poznamenala, že opatření přijatá Moskvou „představují dobře promyšlenou odvetu“ s malým zhpřísněním (mnohem větší omezení počtu diplomatů).

„Kromě toho se zdá, že jsou určeny ke zdůraznění ruského postoje, že prosincová akce USA byla náhodná a bezvýznamná - Moskva se ani nepokouší někoho obvinit ze špionáže, což naznačuje, že americká obvinění nebyla toho hodna,“ vysvětlila. Podle ní je to určitý signál Moskvy o určité zdrženlivosti, ale nebyla si jistá, že „to tak budou číst ve Washingtonu“.

Podle některých komentátorů je snížení počtu amerických diplomatů o několik set osob pro Washington citelnou ranou. Poukázali nejen na špionážní charakter jejich činnosti, ale také se naruší například na rozsáhlé osobní kontakty s podporou různým opozičním silám včetně mnoha tzv. neziskových organizací v Rusku.

Každý si však nyní patrně klade nepříjemnou otázku: Ukončí se tato diplomatická konfrontace mezi Spojenými státy a Ruskou federací, nebo vidíme začátek spirály, která vede svět do mnohem nebezpečnější doby?

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, ria.ru, foto: arch.)