Svátek má: Simona

Zprávy

Velikost textu:

Hřbitov britských vojáků byl po připojení Krymu k Ukrajině znesvěcen

Hřbitov britských vojáků byl po připojení Krymu k Ukrajině znesvěcen

Na vrchu mezi Sevastopolem a Balaklavou stojí obelisk, kolem jeho základny roste plevel a na jeho stranách chybí desky z mramoru, píše se v článku The Times.

Nikita Chruščov, sovětský vůdce (1953-1964)
18. června 2019 - 09:01

Desky, které nesly jména mrtvých, chybí a nic jiného nepřipomíná, že by zde bylo pochováno 23 000 britských vojáků, kteří zahynuli v krymské válce v letech 1853-56.

Mírný vrch mezi Sevastopolem a Balaklavou, byl prvním bitevním hřbitovem pro britské vojáky, kteří zemřeli ve válce. Car Alexander II udělil tuto zemi Spojenému království a na starých litografiích je vidět, že tento vrch byl posetý náhrobky v goticko-viktoriánském stylu .

Ale katolický vrch byl znesvěcen, vykořeněn a zapomenut. V roce 1956, dva roky poté, co sovětský vůdce Nikita Chruščov převedl Krym na Ukrajinu v rámci Sovětského svazu byl hřbitov zničen. Chaty byly postaveny na místě hrobů a náhrobky se proměnily v „zahradní sochy“, píší TheTimes

V 90. letech podvedl ukrajinský „obchodník“ tisíce potomků britských důstojníků pohřbených na kopci Katkartov. Vydělal peníze na výstavbě nového památníku - obelisku, který se dnes rozpadá.
 
„On, ten podvodník upevnil pomník ne cementem, ale slinami!" rozhořčeně říká  88letý William Curtis, jehož předek zemřel v květnu 1855 pod palbou ruského dělostřelectva. „Chtěl bych vidět jeho hrob, ale to bylo zničeno, to je vše. Teď už není na co se dívat,“ stěžoval si Brit, který už čtyřikrát navštívil kopec.
 
Důvodem pro krymskou válku, která je považována za předchůdce první světové války, bylo koloniální rozdělení území mezi Ruskem, Osmanskou říší a Británií. Nemoci, včetně cholery a chladu, se v tomto konfliktu staly „největšími zabijáky“, poprvé  byla použila taktika zákopové války.
 


V roce 2003, po jednáních mezi Kyjevem a Londýnem, byl nový obelisk postaven ve vesnici Dergači, pět míl od Katkart vrchu. Hrob generála George Katkarta, po kterém bylo pojmenováno pohřebiště britských vojáků, byl převezen.
 
Nový památník však čekal osud starého, jeho základ byl zarostlý a cesta k němu byla pokryta prasklinami. Fond ochrany obelisků, založený Brity, byl uzavřen po „ruské anexi“ Krymu. * Vzhledem k tomu, že toto místo není na seznamu kulturního dědictví poloostrova, památník udržují pouze místní dobrovolníci.
 
Zavedení západních sankcí proti Krymu snížilo příliv britských turistů, kteří navštěvovali bojiště. Ačkoli ruské úřady vrátily Krymskou válku 1850 do školních osnov, většina památníků na poloostrově byla poničena při osvobozování od nacistické okupace. Navzdory skutečnosti, že sovětští vojáci používali stejné zákopy, které byly vykopány Brity před sto lety, zdůrazňuje The Times.

(rp,prvnizpravy.cz,thetimes,foto:arch.)