Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Huffington Post: Světový pohár 2018 - gól americké propagandě!

Huffington Post: Světový pohár 2018 - gól americké propagandě!

Americká propaganda dlouho prezentovala Rusko jako „obrovský a bezbarvý ledový blok žijící v chudobě a krutosti zaostalého státu".

Ilustrační foto
19. srpna 2018 - 10:15

Fanoušci, kteří přijeli z různých zemí na Světový pohár ale zjistili, že byli oklamáni, napsal Huffington Post. Setkali se v Rusku se srdečností a přátelskou atmosférou, což vedlo k sloganu „Děkujeme, Rusko".

Se sloganem „Děkujeme, Rusko“ přišli fanoušci z Maroka, kteří přijeli do Ruska na mistrovství světa a obdivovali vřelé uvítání, napsal učitel a právník Omar Benjelloun z Maroka v článku pro Huffington Post. Tato fráze, uvedl, byla téměř hymnou ve všech zápasech, kde hrály africké týmy. Autor uvedl, že se s ničím nedala srovnat atmosféra, která panovala ve městech Světového poháru, stejně jako postoj úřadů a úsměvy na tvářích lidí.

A poražené v tomto světovém poháru nepovažuje autor tým Maroka, která se stále potýká s hegemonií FIFA a týmy-favoritů. Podle něj víc než kdokoli jiný utrpěla v této soutěži „americká propaganda“, která představila Rusko jako „obrovský bezbarvý ledový blok v chudobě a násilí žijící  zaostalých stát“. A nakonec přijely miliony lidí, které uviděly velký podvod. „Celý svět zjistil, že je Rusko velká země, jejíž lidé jsou vzdělaní, přátelští, sportovní, nerasističtí, a mohou se snažit dosáhnout velkých kolektivní ambicí a bránit zemi před vnějšími hrozbami,“ uvedl Benjelloun.


K tomu je třeba doplnit infrastrukturu a technologie, které nejsou ovlivněny neoliberální globalizací, jakož i rozsáhlé oblasti sousedící s Čínou a Evropou, a ukázalo se, že Rusko by se mohlo stát globální supervelmocí. Spojené státy jsou naopak na válečné stezce, plýtvají finanční prostředky amerického lidu, což odsoudilo více než 10% městského obyvatelstva do chudoby, které si autor v ruských městech nevšiml.

Během svého pobytu v Rusku se návštěvníci z různých zemí kladli stejnou otázku: proč v této velkolepé zemi, kde téměř slunce nezapadá neexistuje žádná turistická politika. Podle autora by 10 milionů turistů pomohlo zmírnit problém nezaměstnanosti, přispět k ochraně kulturního dědictví.

Miliony obětí „protisovětské" propagandy v Rusku se cítily podvedené, poznamenal autor článku. Zjistili, že „existuje obrovský propast mezi neschopnost se přizpůsobit povaze a mysl znecitlivujícím rasismem, mezi Bolším a Broadwayí, mezi Kremlem a Petrohradem a ocelovými konstrukcemi, které jsou prohlášeny za „architektonický úspěch“, neboli tou rezidencí - Bílým domem, který se stal místem pro selfie zástupců celého světa".

Po celé století ovládalo mezinárodní společenství svoboda chování a podnikání, stejně jako hollywoodský filmový průmysl, namířený proti Rusku. Dokonce i v hlavním městě Maroka se bývalé sovětské kulturní centrum na počátku devadesátých let stalo McDonaldem. Ale teprve v Rusku je zřejmé, proč Amerika za půl století zuří a zakládá desítky základen na hranicích země, která se jen brání.


Slovy „Děkuji, Rusko“ chce říci i díky Moskvě za podporu kandidatury Maroka v jeho nabídce hostit mistrovství světa ve fotbale v roce 2026, čemuž zabránil dlouholetý spojenec Spojených států, Saúdská Arábie. Nyní, poté, co fanoušci ocenili atmosféru, která panovala v Rusku, v zemích Maghrebu vyjádřili myšlenku společného mistrovství světa v Maroku, Alžírsku a Tunisku v roce 2030. Nicméně,  je nejprve nutné vyřešit problémy spojené s mírem a rozvojem v těchto zemích Maghrebu, připustil autor materiálu v Huffington Postu.

(kou, prvnizpravy.cz, huffpostmaghreb.com, foto: arch.)