Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

HuffPost: Novou válku na dvou frontách USA neustojí!

HuffPost: Novou válku na dvou frontách USA neustojí!

Americká vláda vede zemi do války na dvou frontách - v Sýrii a Severní Koreji, napsal Jason Belcher, komentátor The Huffington Post.

Ilustrační foto
18.duben 2017 - 04:20

Tyto lokální konflikty by mohly přerůst v totální konfrontaci armády Washingtonu s ozbrojenými silami Moskvy a Pekingu. A pro takový vývoj americký národ není připraven, tvrdí novinář.

Naposledy USA vedly válku na dvou frontách během druhé světové války. Od roku 1941 do roku 1945 bylo více než 16 milionů amerických vojáků zapojeno do tohoto boje, který skončil porážkou nacistického bloku, uvedl Jason Belcher.

Nyní mají ozbrojené síly Ameriky asi 1,2 milionu lidí, neboli téměř 16krát méně než v 40. letech. Bez ohledu na to je Washington unášen směrem k nové válce na dvou frontách - v Severní Koreji a Sýrii. Nicméně, připravenost USA na tyto konflikty vyvolává u autora článku vážné pochybnosti.
 
Samozřejmě, že ani Pchjongjang ani Damašek nemá vojenské možnosti zemí „osy“. Ale nelze zapomínat na Rusko a Čínu. Vojenská operace v Severní Koreji může zatáhnout Washington do konfliktu s Pekingem a údery proti Sýrii vedou ke konfrontaci s Moskvou, poukazuje Belcher.

Guardian: Trump žene svět do katastrofy - a nikdo se nestará! 

Představa, že se Spojené státy, Čína a Rusko nemohou dostat do konfliktu kvůli svým mnoha hospodářským vazbám, již byla vyvrácena historií. Podobné argumenty byly vzneseny před první a druhou světové válkou, a přesto se uskutečnily.
 
V případě Severní Koreje již existuje historický precedens - Číňané bojovali s Američany během korejské války v 50. letech. Kromě toho, na „přeplněném syrském nebi“ musí US Air Force operovat za „každodenního ohrožení ruského raketového útoku.“

Jediný špatný odhad jednou ze smluvních stran může přerůst ve větší konflikt.
 
Podle novináře to není tak dávno, kdy Peking umístil 150 tisíc vojáků u severokorejské hranice. Budou plnit dvě úlohy: připravit se na případnou válku a omezit tok uprchlíků.
 
Zároveň má Nebeská říše, jak poznamenává autor článku, dvě výhody, které jsou schopny negovat „technologickou převahu“ americké armády. Za prvé, v Peking disponuje obrovskými lidskými zdroji. Za druhé, společná hranice se Severní Koreou umožňuje rychle nasadit jeho pozemní armádu. Kromě toho Čína má pokročilý zadržovací systém, který bude komplikovat doplnění amerických sil na Korejském poloostrově.
 
„Ruské ozbrojené síly nemohou soutěžit s americkou armádou, ale to nemusí,“ tvrdí Belcher. Podle jeho názoru Moskva potřebuje syrský přístav. Proto, když budou v sázce jeho národní zájmy, může vstoupit v oblasti do konfliktu se Spojenými státy.
 
Přičemž Rusko může způsobit nejen škody Washingtonu v Sýrii, ale také napadnout jeho spojence ve východní Evropě vytvořením třetí fronty a vyvolat nové problémy pro americkou armádu. Důsledkem by bylo, že by USA musely přistoupit k nepopulárnímu kroku a vrátit se k povinným odvodům, což by mělo za následek určité problémy.
 
Za prvé, návrat všeobecné branné povinnosti vytvoří rozruch a oživí protiválečné hnutí, které naruší americkou společnost právě ve chvíli, kdy země bude potřebovat jednotu. Za druhé, podle Pentagonu 75% Američanů ve vojenském věku nesplňuje minimální požadavky armády kvůli nadváze, nebo s problémy se zákony.
 
Pokud se Washingtonu podaří porazit ozbrojené síly Ruska a Číny, které mohou „ze zoufalství“ použít jaderné zbraně, aby nedošlo k porážce. A jestli americká armáda nebude schopna očividně vyhrát, rozkol uvnitř USA se jen prohloubí. 

Američané jsou obvykle ve válce soudržní, a jistě se opět spojí v případě konfliktu s Ruskem a Čínou. Ale jak dlouho bude trvat toto nadšení není jisté, zejména s ohledem na „dezinformační potenciál“ Moskvy.
 
„Především by země měla jít do války, jen pokud jsou její občané přesvědčeni, že je to nutné. Ale dnes USA nemají takovou zoufalou potřebu. Rozhodujeme se bojovat na dvou frontách, aniž nás to nutí se zapojit jak to bylo během druhé světové války. Jedná se o volbu, kterou bychom neměli dělat, protože nečelíme bezprostřední hrozby, v němž riziko nemusí být přínosem, a my jako národ na tuto volbu nejsme připraveni,“ uzavřel Jason Belcher.

(kou, prvnizpravy.cz, huffingtonpost.com, foto: arch.)