Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

HuffPost: Vakuum za USA by mohly zaplnit Rusko, Čína, a... Kalifornie

HuffPost: Vakuum za USA by mohly zaplnit Rusko, Čína, a... Kalifornie

Amerika za Donalda Trumpa, ideologií "trumpismu" a za pomoci "trumpistů" rychle ztrácí svůj status globální supervelmoci. Výsledné mocenské vakuum se mnozí snaží zaplnit.

Rodinné foto ze summitu G20
13.červenec 2017 - 04:20

Podle novináře The Huffington Postu, mají šanci zaplnit uvolněné místo Čína, Rusko, Německo, a kupodivu stát Kalifornie, a věc rozebírá v mírně ironickém duchu.

Autor článku v The Huffington Post William Bradley, shrnující výsledky summitu G20 v Hamburku, napsal, že Trumpovým příznivcům je třeba poblahopřát k tomu, že se Spojených států odvrátili téměř všichni světoví lídři, s výjimkou Moskvy a Rijádu. „Nicméně, dokonce i oni se vrhli nai Trumpa, když  došlo na globální oteplování,“  uvedl Bradley.

„Trumpismus“ podle autora, vytváří vakuum v mezinárodní politice. A do té prázdnoty směřují mnozí, včetně Číny, Ruska, Německa a tak dále. Na celé planetě není mnoho lidí, kromě diváků Fox News, kteří se domnívají, že je Donald Trump obhájce západní civilizace. Naopak, daleko více lidí ho vidí jako ničitele, a přemýšlí, kolik hodnot denně zlikviduje, napsal Wlilliam Bradley.

„Trumpisté“ směřují k tomu, že Amerika rychle ztrácí roli globální velmoci, ale světová politika nemá ráda vakuum. A autor předkládá čtenářům Huffington Postu nahradit Trumpa „až tak nevelkolepou Sedmičkou statečných", zastoupenou Si Ťin-pchingem, Vladimirem Putinem, Angelou Merkelovou, Emmanuelem Macronem, Kim Čong-unem, Muhammadem ibn Salmanem a Jerry Brownem, guvernérem Kalifornie.

Dominace Ameriky za Trumpa upadá a budeme prý tesknit, tvrdí ABC
 
Podle názoru autora se Čína se musí stát vážným soupeřem Ameriky během 20 let. Ale rychlé uskutečnění budoucnosti žádné ze stran nepřinese prospěch. A klade si otázku, zda může Čína převzít vůdčí roli řízení světového obchodu a finančních systémů, a zda je schopna zajistit mír. Pochybné, odpověděl si autor. Ale Čína je plně připravena sehrát hlavní roli při řízení obchodu a financí v asijsko-pacifickém regionu, a Si Ťin-pching, soudě podle všeho, ji hodlá převzít.

„V osobě Vladimira Putina má Rusko vůdce, který je schopen řídit supervelmoc,“ míní Bradley. Nicméně, podle jeho názoru, Moskva nemá k dispozici dostatečné prostředky s dostat se nad úroveň velmoci, do které Putin vede svou zemi. A přece, tvrdí Bradley, summit G20 byl  pro Putina triumfem.

Na okraji summitu uspořádal prezident Ruské federace tiskovou konferenci, zatímco Trump zrušil setkání s novináři. Převaha na ruské straně, Putin a Sergej Lavrov  se svými zkušenostmi (ve vládě, rozvědce a armádě) předjeli tým Trumpa a Rexe Tillersona o více než 80 let, odhaduje ironicky Bradley.

Kromě toho ruské straně i „pomáhala“ přítomnost tlumočníka. A Lavrov a Putin hovoří anglicky, ale tento „trik s tlumočníkem“ jim dal výhodu - dvakrát tolik času na vyhodnoceni a přípravu přímého dialogu s „chudými Američany“ - a oni to využili.

„Mám velký respekt k Putinovi jako profesionála v oblasti rozvědky a přiznávám, že Rusko může mít oprávněné důvody k obavám v souvislosti s obkličováním NATO ... Nicméně, Trump se z nějakého důvodu, jako Putinův stoupenec, snažil rozhodně skrýt některá trapná fakta o vztazích s Ruskem,“ uvedl Bradley.

Je-li někdo ochoten převzít vedoucí postavení na světové scéně, tak je to německá kancléřka Angela Merkelová, napsal autor. V Hamburku, hrála hlavní roli při vytváření jednotné fronty G19 ohledně globálního oteplování, a nedovolila, aby pařížskou smlouvu opustily Rusko a Saúdská Arábie. Autor připomíná, že Merkelová má na Putina vliv páku plynovodu, který Moskva potřebuje. Německo však nelze nazvat supervelmocí, a vzhledem k historii obou světových válek, málokterý z obyvatel této země je odhodlána zajistit, aby se jí stalo.

S Angelou Merkelovou, je svým postavením srovnatelný nový francouzský prezident, který spolupracuje s kancléřkou, aby se zabránilo kolapsu Evropské unie kvůli „líném“ brexitu. Severokorejský diktátor Kim Čong-un byl možná na začátku prezidentství Trumpa vykolejen hrozbami nového amerického lídra, ale poté Trump oznámil příchod skupiny amerického námořnictva na Korejský poloostrov, která ve skutečnosti směřovala opačným směrem, Kim Čong-un prokoukl Trumpa, a Pchjongjang úspěšně provedl start mezikontinentální balistické střely.

Saúdská Arábie si klade za cíl stát se vedoucí silou na Středním východě, stejně jako vůdcem světového ropného kartelu. Nicméně, vzhledem k jejímu protiíránskému postoji, zásahem do války v Jemenu a úmyslnému zastrašování Kataru, tato země nyní vypadá jako hlavní destabilizující faktor, dochází k závěru, Bradley.


Samostatnou položkou je podle autora Kalifornie, která, i když nebyl zastoupena na summitu G20, by o to mohl snadno požádat, vzhledem k tomu, že její ekonomika je šestou největší na světě. Kalifornii lze nazvat nejúspěšnější mnohonárodnostním a multikulturním místem na planetě, má aktiva ve Silicon Valley, Hollywoodu, má jedny z nejlepších univerzit a výzkumných laboratoří na světě, a je ji třeba považovat za globální velmoc měkké síly, poznamenal autor.

(kou, prvnizpravy.cz, huffingtonpost.com, foto: arch.)