Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Human Rights Watch: Je to cynický útok na práva Ukrajinců!

Human Rights Watch: Je to cynický útok na práva Ukrajinců!

Lidskoprávní aktivisté z Human Rights Watch vyzvali prezidenta Ukrajiny Petro Porošenka, aby zrušil vyhlášku zakazující ruské internetové zdroje.

Petro Porošenko, milovník evropských hodnot
18.květen 2017 - 04:20

Podle televize „112“ Ukrajina, je organizace přesvědčena, že rozhodnutí Porošenka je cynický politický útok na právo na informace, který postihuje miliony Ukrajinců. Prohlášení HWR je, na rozdíl od NATO, které postup ukrajinského vedení schválilo, studenou sprchou.
 
„Petro Porošenko musí okamžitě zrušit zákaz takových internetových platforem jako „VKontakte“ „Spolužáci“, „RBC“ a  "Jandex", a přijmout opatření na ochranu svobody projevu a informací na Ukrajině,“ píše se v prohlášení.

Moskva: Kyjev buduje autoritářský režim! Co na to Západ? 

„Toto je dalším příkladem lehkosti, s níž se prezident Peter Porošenko neoprávněně snaží kontrolovat veřejnou diskusi na Ukrajině. Porošenko se může pokusit ospravedlnit tento krok, ale  je to cynický politický útok na právo na informace, který postihuje miliony Ukrajinců, jejich osobní i profesní životě,“  zdůraznila zástupkyně Ukrajiny v organizaci Taťjana Kuperová.
 
Organizace dodala, že v sociální síti„VKontakte“ bylo v dubnu 78% ukrajinských uživatelů a 20 milionů lidí mělo zde svůj účet. Prohlížeč „Jandex“ a jeho různé služby v březnu používalo 48% uživatelů na Ukrajině denodenně.
 
Kromě těchto zdrojů se v seznamu ocitly také jazykový program ABBYY a bezpečnostní software 1C, mediální společnosti „RBC", „REN TV", „TNT", „NTV-Plus", „První kanál", „Star", „Moskva 24“, ruská státní tisková agentura Ruska, internetová bezpečnostní společnost Laboratoř Kaspersky“ a „DrWeb“,  ruské banky, letecké, ropné společnosti, společnosti z oblasti obranného průmyslu a krymské podniky.
 
Ve zprávě se rovněž poznamenalo, že Ukrajina je smluvní stranou Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, které zaručují svobodu projevu, včetně přístupu k informacím. Omezení jsou možná jen nezbytností a v souladu se zákonem.

Human Rights Watch dodala, že ukrajinská vláda neposkytla zdůvodnění, proč byl tento krok nezbytný. Podle výkonného ředitele Kyjevského institutu Media Oksany Romanjukové, bude tento výnos obtížné realizovat bez změny zákona. V současné době pouze soud může rozhodnout o zákazu webové stránky.

Šéf internetové Asociace Ukrajiny Alexander Fedienko řekl, že ukrajinští poskytovatelé internetového připojení nemají technickou možnost zablokovat ruská sociálních média a zpravodajské weby. Poznamenal také, že zákaz bude neúčinný, protože jsou různé způsoby, jak ho obejít.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: arch.)