Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Na „vypnutí světla v Kremlu" nemá Londýn sílu!

Independent: Na „vypnutí světla v Kremlu" nemá Londýn sílu!

Británie hrozí, že v případě agrese z její strany podnikne kybernetický útok na Rusko a vyvolá výpadek elektrické energie.

Ilustrační foto
10. října 2018 - 10:15

Komentátor deníku The independent Matthew Norman však pochybuje, že je to možné: Británie nemá technické schopnosti uskutečnit počítačovou válku, ani morální právo a ani podporu Spojených států, která je pro to nezbytná.

„Zdá se, že vášně se rozpoutávají v kybernetickém prostoru, na frontě nové studené války," napsal Matthew Norman. Zároveň vyjadřuje určitý skepticismus k této problematice, neboť podle něj je Spojené království zvyklé vypouštět ostentativními gesta, a to ve slabé pozici. A teď přichází informace, že údajně v britské armádě pracují na kybernetickém útoku, který by v případě potřeby mohl „vypnout světlo v Kremlu".
 
„Je těžké posoudit, zda z toho bude Vladimír Putin paf," říká autor článku ironicky. „Chňapne čpavek a pošle své nejlepší bojovníky GRU (ne figuríny ulovené v Salisbury nebo Holandsku) do suterénu, aby zkontrolovali naftový generátor." Podle autora článku Putin nepřikládá význam této hrozbě, protože ji považuje za typické mlácení prázdné slámy. Koneckonců, v jednom si jsou tyto země podobné: „Pozorují, jak Rusko a Velká Británie mluví o vzájemných špatných věcech - je to jako být přítomen na tiskové konferenci před bojem mezi dvěma starými těžkými váhami: byli silní, ale nyní mají břicho a artritidu - a musí bojovat bez ohledu na to, jak je to politováníhodné a nesmyslné".
 
Podle autora článku je toto vzájemné mumlání Ruska a Velké Británie imitací minulé slávy a dědictví před hlavní bitvou, která se uskuteční mezi reálnými rivaly o titul - Spojenými státy a Čínou.
 
Ztráta říše je vždy tvrdá, připouští Matthew Norman. Spojené království pracuje na tomto problému už 70 let a nyní se scénář opakuje s brexitem. Od zhroucení Sovětského svazu uplynulo Rusku téměř 30 let, ale její ekonomika je o polovinu menší britské a budoucnost je ponurá, vzhledem k tomu, že hodnoty jejích ropných a plynových zásob jsou ohroženy nárůstem obnovitelných zdrojů energie, napsal autor.
 
Výsledkem je, že Rusko využívá partyzánskou taktiku, z níž kybernetická zbraň dokáže vytvořit velký chaos ve srovnání s náklady. Ale konečně, po mnoha letech uklidňující politiky je Spojené království připraveno bojovat, za použití stejných zbraní jako nepřítel, uvedl deník.

 
Autor článku připomněl dobu studené války. Současně poznamenal, že když ti, kteří hovořili o intervenci v Iráku z humanitárních důvodů, a obvinili Rusko z toho, že vstoupilo do Krymu a jednalo v Sýrii, vyvolává lítost. Podobně pochybuje o tom, že by bylo dobré vyvolávat v Rusku paranoiu ohledně svých hranicích a zvát jeho sousedy do NATO.
 
Dokonce i když budeme abstrahovat strategii a morálku, autor článku pochybuje, že má Británie technickou schopnost být tak cynická jako její oponent. A i kdyby existovaly, tak jestli bude existovat politická vůle v situaci, kdy se americký prezident, s nímž naléhavě požaduje uzavřít obchodní dohodu, opravdu nechce hádat s Moskvou, klade si otázku novinář.
 
Podle něj se podezření o tom, že mluvit o kybernetickém útoku proti Moskvě je jen póza, posilují zprávami o klasických vojenských cvičení, které se konají v Ománu. Tam 5,5 tisíc britských vojáků praktikuje akce proti údajným ruským tankům. Do nich však bylo zapojeno pouze šest lodí a osm vojenských letadel. „S tím můžete porazit tak Kostariku. Ale ta nemá armádu," poznamenal novinář.

 
Vzhledem k významnému zmenšení britské armády, tak mluvit o tom, že Spojené království může bojovat s Ruskem, je značně pochybné. Navíc je nepravděpodobné, že obě jaderné země budou bojovat na obvyklém bojišti. Takže dělat ze sebe velkou mocnost tváří v tvář tak vnímavému publiku, jaký je Putin, je hloupé, konstatoval autor.
 
Totéž je to s touto hrozbou kybernetického útoku. I kdyby to bylo možné, tak z politického hlediska není možné uvažovat o zintenzivnění napětí na úroveň karibské krize bez podpory jediné západní země s finančními a technickými možnostmi k vedení kybernetické války. Přičemž dokud Trump zůstává v Bílém domě, je to nerealistické, shrnul publicista The Independentu.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)