Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Ostuda Británie - každé páté dítě je podvyživeno!

Independent: Ostuda Británie - každé páté dítě je podvyživeno!

Každé páté dítě ve Velké Británii žije v rodině, která si nemůže dovolit se plně najíst, uvedl Independent, citující zprávu Výboru pro audit britského parlamentu.

Ilustrační foto
13. ledna 2019 - 04:20

Poslanci tuto situaci označili za ostudnou a obvinili vládu z nečinnosti. Důvodem je podle nich nárůst životních nákladů, stagnace příjmů občanů a snížení sociálních dávek.

Podle autorů zprávy zvýšené životní náklady, stagnace mezd a zavedení jednotného programu sociálních dávek vedly k trvalému nárůstu „potravinové nejistoty", která zůstává bez pozornosti vlády.

Poslanci Parlamentu obvinili vládu z „mlčení" ohledně potravinové nejistoty a vyzvali k vytvoření funkce „ministra hladu", který by sledoval opatření různých oddělení k vyřešení problému.

Podle údajů zveřejněných ve zprávě si 2,2 milionu Britů si nemůže dovolit plnou výživu. To je nejvyšší ukazatel v Evropě. Autoři zprávy nazývají tuto situaci „skandálem, který nemůže pokračovat".

Výkonná ředitelka organizace Trussell Trust Emma Revieová uvedla, že „kvůli neschopnosti řešit základní příčiny chudoby, je rostoucí potřeba potravinových fondů". Podle Revieové minulý rok její organizace poskytla Britům 1,3 milionům potravinových přídělů. „Fakt, že někdo v této zemi hladoví, není v pořádku a může se tomu zabránit. Je načase, aby vláda přijala konkrétní kroky, aby se Spojené království stalo zemí, kde každý má dostatek peněz na jídlo," uvedla.


„Tato rostoucí vlna chudoby znamená, že lidé nejsou schopni uspokojit své potřeby: pod vlivem rostoucích nákladů a stagnace příjmů je mnoho lidí nuceno jíst jednou a šetřit s jídlem, aby přežili," vysvětlila Helen Barnardová z nezávislé organizace Joseph Rowntree Foundation. Barnardová vyzvala vládu, aby ukončila „zmrazení dotací" před rokem, aby se příjmy rodin s nízkými příjmy mohly srovnat s životními náklady.

Podle nedávné zprávy o chudobě ve Spojeném království asi 4 miliony dětí v zemi sotva může dovolit kupovat zeleninu, ovoce a jiné zdravé potraviny v souladu s doporučeními vlády o výživě dětí.


„Skutečnost, že v tak bohaté zemi musíme připomenout cíle OSN v oblasti udržitelného rozvoje, je hanebná," souhlasí Alison Gärnheová, výkonná ředitelka charitativního fondu Child Poverty Action Group.

Mezitím se oficiální zástupce britské vlády domnívá, že „příjem domácností je vyšší než kdy jindy a počet dětí žijících v nezaměstnaných rodinách je na rekordně nízké úrovni". „Nicméně víme, že je třeba ještě mnoho udělat, abychom zajistili, že každá rodina bude mít přístup ke zdravé a zdravé stravě," dodal činitel.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)