Svátek má: Vojtěch

Zprávy

Velikost textu:

Independent: USA jsou obviněny z pokusu vytvořit biologické zbraně!

Independent: USA jsou obviněny z pokusu vytvořit biologické zbraně!

Tým odborníků vystoupil s ničivou kritikou projektu Hmyz-spojenci, který je pod dohledem Agentury ministerstva obrany Spojených států pro pokročilé rozvojové programy (DARPA).

Vyvíjí DARPA biologické zbraně?
6. října 2018 - 04:20

Teoreticky by měl tento program pomoci zemědělcům přizpůsobit se různým environmentálním podmínkám pomocí geneticky modifikovaného hmyzu. Experti však varují: tento zdánlivě nevinný nápad může vést k vytvoření biologických zbraní, napsal The Independent.

Spojené státy mohou změnit hmyz na „biologické zbraně nového druhu". S takovým varováním vystoupila skupina vědců a právníků, napsal The Independent.

Autoři amerického programu „Insect Allies“ („Hmyz-spojenci") navrhují používat hmyz k postřiku na zemědělské plodiny s geneticky modifikovanými viry. Taková akce bude mít dalekosáhlé důsledky a vážnou hrozbu pro globální biologickou bezpečnost, tvrdí odborníci.
 
Výzkumná agentura pro rozvojovou pomoc Ministerstva obrany Spojených států (DARPA), která dohlíží na projekt, tvrdí, že se snaží pouze ovlivňovat růst hmyzu pomocí virů, aby přenesla genetické změny do rostlin. Teoreticky tato „rychlostní technika" umožní zemědělcům přizpůsobit se měnícím se podmínkám. Například bude možné dodat kukuřici gen odolnosti vůči suchu a nikoliv předem upravená semena.
 
Ale tento zdánlivě nevinný nápad byl podroben ostré kritice vědecké komunity. Vědci věří, že je tento plán nebezpečný a že hmyz se syntetickým virem bude těžké ovládat. Poznamenávají také, že ani dva roky po zahájení programu DARPA stále nemohla ospravedlnit jeho existenci.
 
Zatímco podle některých zdrojů bylo na projekt již vynaloženo 27 milionů dolarů, a pokud víme, byly prováděny pokusy s použitím mšic a blanokřídlých na výsadbě rajčat a kukuřice.
 
„Vzhledem k tomu, že DARPA je vojenská agentura, považujeme za překvapující, že vzhledem k zřejmému a alarmujícímu aspektu dvojího užití tato studie přilákala tak málo pozornosti," řekl Independentu Felix Beck, právník univerzity ve Freiburgu.

 
Guy Reeves, odborník na modifikaci genu hmyzu v Institutu pro evoluční biologii institutu Maxe Plancka, zdůraznil, že tento program prakticky není diskutován a zůstává neznámý „dokonce ve vědeckých kruzích".
 
Současně podle něj a navzdory stanovenému cíli je tato technologie spíše biologická zbraň, než tradiční zemědělský nástroj.„Je mnohem jednodušší zničit nebo sterilizovat rostlinu pomocí úpravy genů než zvýšit její odolnost vůči škůdcům a herbicidům," vysvětlil Reeves.
 
Felix Beck poznamenal, že on a další odborníci netrvají na tom, že americká armáda chtěla vytvořit biologické zbraně. Ale to, co se navrhuje pro zemědělské využití „jednoduše nevyvolává důvěru z mnoha důvodů."
 
Za prvé, pokud zemědělci chtějí používat geneticky modifikované viry ke zvýšení výnosů, mohou používat konvenční prostředky pro postřik. Kromě toho, pokud ujištění DARPA, že infikovaný hmyz žije nejvýše dva týdny, není pravda, pak „jejich distribuce může být v zásadě neomezená", poznamenali odborníci.
 


„Program Insect Allies může být považován za porušení Úmluvy OSN o biologických zbraních, pokud DARPA neposkytuje věrohodnou motivaci. To je obzvláště pravděpodobné, protože tato technologie může být snadno použita v biologické válce," uvedla profesorka Silia Vonekiová, odbornice na mezinárodní právo na univerzitě v Freiburgu.
 
Odborníci publikovali svůj výzkum v časopise Science. Vyzvali DARPA, aby zajistila transparentnost programu, aby rozptýlila podezření a zabránila podobnému vývoji v této oblasti v jiných zemích, uzavřel The Independent.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)