Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

InfoSperber: V očích Rusů jsou sankce Západu „tupou, hloupou zbraní"!

InfoSperber: V očích Rusů jsou sankce Západu „tupou, hloupou zbraní"!

Ekonomické sankce proti Rusku lze považovat za účinné, protože kvůli nim mnoho podniků nemůže pokračovat v práci jako obvykle, věří výzkumníci z univerzity v Amsterdamu.

Ilustrační foto
12. prosince 2017 - 10:15

Zároveň ale ruské firmy nalezly mnoho způsobů, jak obejít západní sankce, a většina občanů je považuje za „tupé zbraně", a nadále podporuje zahraniční politiku prezidenta Putina, napsal švýrarský InfoSperber.

Jsou hospodářské sankce účinné proti Rusku? Odpověď na tuto otázku se pokusili najít na univerzitě v Amsterdamu. Jak informuje InfoSperber studie zkoumala odděleně sankce uložené jednotlivcům a sankce namířené proti podnikům a bankám.

Ukázalo se, že jak tato, tak i ostatní trestní opatření zhoršují především život oligarchům, protože většina podniků postižených sankcemi je soustředěna do jejich rukou. Co se týče bank, je jim kvli sankcím zakázáno čerpat půjčky na Západě po dobu delší než 30 dnů. Kromě toho se pro ruské podniky v odvětví surovin stal přístup k novým technologiím obtížnější, protože západním společnostem bylo zakázáno spolupracovat s ruskými společnostmi, vysvětluje autor.

Vzhledem k tomu, že EU a USA sice zavedly sankce proti Rusku, ale ne s OSN, mohly další země pomoci Moskvě zaplnit určitá omezení, uvádí se v publikaci. Například čínské firmy pomohly Rusku vést přes Kerč vedení elektrické energie na Krym. Turecké společnosti podobně zdiskreditovaly vzájemné embargo mezi Ruskem a Tureckem: Ankara zůstala důležitým obchodním partnerem Moskvy a turecké firmy využily příležitostí dodávat své výrobky i na Krym.


Výzkumní pracovníci univerzity v Amsterdamu zdůraznili, že významnou roli v obcházení sankcí hrají daňové ráje a stínová ekonomika. Podle jejich ujištění je spojení ruských podniků s daňovými rájmi nejen důsledkem sankcí, ale také snahou společností chránit se před zbavením vlastnických práv ve prospěch státu. V ruské ekonomice se tak vytvořila silná "extrateritoriální složka", uvádí článek. Zároveň se významná část operací v ruské ekonomice uskutečňuje ve stínovém sektoru. Síťové společnosti byly vytvořeny v daňových rájích již řadu let, takže není divu, že tyto společnosti jsou používány jako prostředek k pokračování činnosti podniků postižených cizími sankcemi, vysvětlují autoři studie.

Rovněž odhalili snadnější způsob, jak obejít sankce, než vytvářet nové firmy v pobřežních oblastech. Například zbrojní firma Kalašnikov v roce 2015 založením dceřiné společnosti v USA obchází americké sankce a nadále dodává své výrobky na trh Spojených států.

Rusku se stále daří předvádět, že sankce nemají žádný vliv, napsal InfoSperber. K tomu posloužila například údajná privatizace největší ropné společnosti Rosneft: 19,5% akcií bylo prodáno švýcarské společnosti a státnímu investičnímu fondu Kataru. Vzhledem k tomu, že Rosneft předem připravil téměř veškerou potřebnou částku na transakci, vzniklo podezření, že se společnost sama privatizovala, aby vytvořila viditelný zájem zahraničních investorů o její akcie.

Provedený výzkum umožnil odborníkům dospět k závěru, že sankce jsou účinným měřítkem dopadu, protože kvůli nim mnohé podniky nemohly pokračovat v podnikání jako obvykle. Současně je zdůrazněno, že sankce jsou především politickým nástrojem. Měly by vyzvat ruskou vládu, aby opustila Ukrajinu sama, píše autor. Sankce nejsou namířeny proti ruskému hospodářství a neměly by paralyzovat hospodářské vazby s Ruskem, tvrdí (to je zvláštní, protože výše se odkazuje na výzkum, že sankce jsou na ruské podniky účinné. Jedině, že bychom připustili, že ruské podníky nejsou součástí ruského hospodářství – pozn. red.).


Pokud jde o ruské občany, podle průzkumů veřejného mínění pouze 19% věří, že jejich země by měla učinit ústupky, aby se zbavila sankcí. Zároveň je 70% Rusů přesvědčeno, že Rusko by mělo pokračovat ve své politice bez ohledu na zahraniční trestní opatření. Pouze menšina - 19% - zaznamenala negativní dopad sankcí, zatímco téměř 75% občanů necítilo závažné důsledky sankčních omezení. Pro většinu Rusů není proč mluvit o sankcích.

„Jinými slovy, ve své ukrajinské politice se Putin může spoléhat na velkou většinu. Z ruského hlediska se sankční režim Západu stal tupou zbraní," uzavřel tak nějak zklamaně InfoSperber.

(kou, prvnizpravy.cz, infosperber.ch, foto: arch.)