Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

Írán a Rusko jsou připraveny bránit kaspické bohatství

Írán a Rusko jsou připraveny bránit kaspické bohatství

Širší spolupráci v Kaspickém moři je nutno brát jako "model pro zaručení míru, stability a přátelství v oblasti", uvedl íránský admirál Husein Chanzadi.

Ilustrační foto
8. ledna 2019 - 07:20

Írán a Rusko uskutečnily námořní cvičení v Kaspickém moři v letech 2015 a 2017, přičemž íránský admirál k tomu prohlásil, že spolupráce mezi námořnictvem obou zemí se v posledních letech prohloubila.

„Taktické, záchranné a protipirátské manévry mezi íránskými a ruskými námořními silami jsou plánovány a budou realizovány v blízké budoucnosti, " potvrdil íránský admirál pro Mehr.

Obě země mají úzké vazby, včetně Sýrie, kde oba státy podporovaly prezidenta Bašara al-Asada v občanské válce.

Khanzadi  uvedl, že „všechny země kolem Kaspického moře mají rovný přístup do oblasti Kaspického moře“.

Rusko v loňském roce uvedlo, že se pevně zavázalo k prohlubování vztahů s Íránem, a to i přes rozhodnutí USA ukončit mezinárodní jadernou dohodu a opětovně uložit sankce na Teherán.

Kaspické moře, obklopené Ruskem, Iránem, Kazachstánem, Ázerbájdžánem a Turkmenistánem,  je největším vnitrozemskou vodní plochou na světě.

Moře je bohaté na ropné a plynové ložiska na volném moři v hodnotě bilionů dolarů..V srpnu 2018 se Írán a Rusko dohodly se třemi dalšími bývalými sovětskými zeměmi na tom, jak rozdělit mořské a plynové zdroje moře.


Írán v neděli varoval USA a hrozí nasazením válečných lodí v Atlantském oceánu v reakci na opakované nasazení amerických lodí v Perském zálivu.

Společný komplexní akční plán (JCPOA) nebo takzvaná jaderná dohoda s Íránem byla odsouhlasena Čínou, Francií, Německem, Evropskou unií, Íránem, Ruskem, Spojeným královstvím a Spojenými státy, kterou Donald Trump vypověděl.

Cílem Dohody bylo omezit iránský program jaderné energetiky, kdy Západ tvrdil, že Írán ho využívá jako krytí pro vývoj jaderné bomby.

Donald Trump minulý rok stáhnul americký podpis pod Dohodou s tím, že  Dohoda neplní svůj původní účel a Írán stále vyvíjí jadernou bombu, proto Spojené státy také uvalily proti Íránu sankce.

(rp,prvnizpravy.cz,express,foto:arch.)