Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Írán: Pak budeme jednat s americkou armádou jako s „Islámským státem“!

Írán: Pak budeme jednat s americkou armádou jako s „Islámským státem“!

Velitel íránských Revolučních gard (IRGC) Mohammad Ali Jafari varoval amerického prezidenta Donalda Trumpa o možných důsledcích uložení nových sankcí vůči Íránu, napsala agentura Tasnim.

Jafari Ali Mohammad, velitel Revolučních gard
9. října 2017 - 11:04

Na jednání IRGC řekl, že přijetí nových omezujících opatření proti Íránu by ve skutečnosti znamenalo stažení USA z dohody o íránském jaderném programu. Podle Jafariho nové sankce  Washingtonu vyloučí možnost další spolupráce mezi oběma zeměmi.

V komentáři k prohlášení o možném uznání IRGC v USA jako teroristické organizace, Jafari poznamenal, že v tomto případě se budou revolučních gardy chovat k americké armádě jako k militantům „Islámského státu“.


Nedávno média oznámila, že Donald Trump plánuje tento týden oznámit zrušení jaderné dohody s Íránem. Podle mluvčí Bílého domu, Sary Sandersové, prezident brzy předloží komplexní strategii vůči Teheránu.


14. července 2015 podepsaly Irán a šest mezinárodních zprostředkovatelů (Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Čína, Francie, Německo) dohodu o řešení dlouhotrvajícího problému íránského jaderného programu. Podle Společného souhrnného akčního plánu byly pak vůči Íránu zrušeny dříve uvalené hospodářské a finanční sankce Radou bezpečnosti OSN, Spojenými státy a Evropskou unií.

Trump opakovaně prohlašoval, že zvažuje o odchodu z dohody, zatímco všichni ostatní účastníci  hodlají smlouvu dodržovat.

(kou, prvnizpravy.cz, tasnimnews.com, foto: arch.)