Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Írán považuje návštěvu Putina v Teheránu za porážku politiky USA

Írán považuje návštěvu Putina v Teheránu za porážku politiky USA

Írán vidí v návštěvě Vladimíra Putina v Teheránu porážku anti-iránské politiky. Prezident Hasan Rouhání  přijme Putina a jeho ázerbajdžánského kolegu Ilhama Alijeva k politickým a ekonomickým rozhovorům.

Ze setkání v roce 2013
1. listopadu 2017 - 06:20

Summit ukazuje, že regionální spolupráce nepotřebuje souhlas Spojených států. "Nikdo nevěnuje pozornost rétorice Američanů proti Íránu,“ řekl náměstek ministra zahraničí Ebrahim Rahimpur.

Podle Rahimpura bude návštěva Vladimira Putina také o spolupráci Íránu s Ruskem v syrském konfliktu. Tam Teherán a Moskva podporují syrského prezidenta Bašára Asada a bojují společně proti teroristické milicí IS. Obě země zůstávají podporují nové volby v Sýrii, ale za účasti Asada.

Írán navíc očekává jasné prohlášení Putina o jaderné dohodě z Vídně v roce 2015. Americký prezident Donald Trump odmítl před dvěma týdny podepsat dohodu s Íránem a vyhrožoval tvrdšími sankcemi. Také chtěl zrušit dohodu mezi Íránem a pěti členy Bezpečnostního výboru OSN a Německa.

Írán: Pak budeme jednat s americkou armádou jako s „Islámským státem“!
Velitel íránských Revolučních gard (IRGC) Mohammad Ali Jafari varoval amerického prezidenta Donalda Trumpa o možných důsledcích uložení nových sankcí vůči Íránu, napsala agentura Tasnim.


V ekonomickém sektoru se setkání v Teheránu zaměřuje především na "nové obchodní koridory", řekl Rahimpur zpravodajské agentuře ISNA. Írán by mohl získat přístup na evropské trhy přes Černé moře, naopak Rusko a Ázerbájdžán by se dostaly přes Perský záliv na arabské trhy. Bude také projednán rozvoj bankovních vztahů a cestovního ruchu, jakož i usnadnění celních kontrol

(rp,prvnizpravy.cz, dtj, foto:arch.)