Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

Itálie: EU od nás žádá nemožné - uspořádat „společenský masakr"!

Itálie: EU od nás žádá nemožné - uspořádat „společenský masakr"!

Italský vicepremiér Luigi di Maio v rozhovoru s El Paísem, který komentoval požadavek Bruselu snížit italský rozpočtový schodek do roku 2019, uvedl, že Evropská unie požaduje "nový společenský masakr" v jeho zemi.

Luigi di Maio, italský vicepremiér
25. listopadu 2018 - 10:10

Zároveň zdůraznil, že EU požaduje nemožné, a že jeho země s tím nemůže souhlasit.

V Itálii nebude další „sociální madakr", o který žádá Evropská unie, řekl italský místopředseda vlády Luigi di Maio v rozhovoru s panem El Paísem, když se vyjádřil k požadavku Evropské komise snížit schodek v návrhu italského rozpočtu na rok 2019.
 
„Chci s EU diskutovat o snížení přečerpání, růstu prodeje nemovitostí a aktiv státu, a doplnit klauzuli, která zaručuje, že nepřekročíme 2,4% deficit. Musí však existovat jasné pochopení, že v Itálii nebude další společenský masakr," řekl di Maio.
 
Uvedl, že v uplynulých deseti letech se Italové setkali s reformami trhu práce, zvýšením DPH, důchodovou reformou a zvýšením daní z podniků. A všichni politici říkali, že o to žádala Evropa.
 
„Věřím ve společnou Evropskou unii," poznamenal di Maio. „Ale masakr, který žádají, je nemožný. Povedeme dialog, aniž bychom Italy znovu nezbavili vlastních práv."


V komentáři k hrozbám Evropské komise potrestat Itálii za nesplnění požadavků EU prostřednictvím sankcí, di Maio poznamenal, že důvod, proč Evropská unie jedná proti jeho zemi, souvisí s charakterem současné vlády.
 
„Pokud chtějí tento proces aktivovat, mají právo tak učinit. Ale nemůžeme odmítnout nabízená opatření,“ zdůraznil. „Italská veřejnost nechápe, proč je takový proces zahájen proti rozpočtu, který kromě jiného ušetří pět milionů nezaměstnaných a kompenzuje všechny ty, kteří byli podvedeni bankami."
 
Politik rovněž dodal: „Z pohledu italského lidu je nevysvětlitelným případem zavedení sankcí proti vládě poprvé historii, která brání jejich práva: Oni (Evropská unie) bude muset naslouchat vzdálenějším koutům Evropy."

 
Luigi di Maio také vyjádřil názor, že jeho země si zaslouží lepší postoj EU. „Věřím, že oba, jak světové trhy, tak i EU by měly mít lepší přístup k Itálii," zdůraznil.
 
Přičemž italský místopředseda vlády ujistil, že jeho země neopustí EU. „Existují velké obavy, že Itálie opustí eurozónu a EU. Ujišťuji vás, že se to nestane," dodal.

(kou, prvnizpravy.cz, elpais.com, foto: arch.)