Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

Izrael hrozí, že zničí systémy protivzdušné obrany Sýrie!

Izrael hrozí, že zničí systémy protivzdušné obrany Sýrie!

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman pohrozil zničením komplexů protivzdušné obrany Sýrie, pokud budou opět střílet na letadla židovského státu, uvedlo izraelské rádio „Kol Jisrael".

Ilustrační foto
20.březen 2017 - 04:20

V noci na pátek napadlo izraelské letectvo cíle v Sýrii, po kterém syrská armády vypálila protiletadlové rakety byly ze země. Mělo se jednat o protiletadlové rakety sytému S-200 sovětské výroby.

Velení syrské armády uvedlo, že  se mu  podařilo sestřelit jeden z letounů zapojených do náletu.

Izraelci popírají jakoukoliv ztrátu ltedla tvrdí, že systém protiraketové obrany zastavil jednu ze syrských raket. Cílem leteckého úderu byl podle nich konvoj se zbraněmi libanonského militantního hnutí „Hizballáh", který bojuje v Sýrii na straně prezidenta Bašára Asada.

Syrská armáda uvedla, že sestřelila izraelský vojenský letoun!

Pro Rusko je to poměrně delikátní záležitost a může to ohrozit jeho postavení na Blízkém východě. Podle ruských odborníků bylo dosavadní chování založené na pragmatické dohodě s Izraelem, že bude moci útočit na všechny militantní islamisty, ať už Islámského státu, nebo i těch, kteří bojují za „demokracii“ v Idlibu – všechny mají za cíl zničení Izraele.

Moskva stejně tak pragmaticky zavírala oči nad útoky izraelské armády na konvoje se zbraněmi hnutí „Hizballáh“, neboť Izrael nerozlišuje toto hnutí od Islámského státu (rozdíl mezi nimi je jen to, že první jsou podporováni monarchy Zálivu a druzí - ajatolláhy Zálivu). Proto ruská letadla a protivzdušná obrana izraelské letce ignorovala.

Nyní se však věci mohou vyvíjet jinak a pragmatická dohoda se může zhroutit, upozorňují ruští odborníci.

(kou, prvnizpravy.cz, iba.org.il, ria.ru, foto: arch.)