Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Izrael zahajuje masivní útok na Pásmo Gazy

Izrael zahajuje masivní útok na Pásmo Gazy

Izraelská válka  válka proti Gaze možná začala. Izraelské obranné síly (IDF) zahájily v pátek v noci masivní útok na Pásmo Gazy po výbuchu mezi izraelskými vojáky, při kterém zahynuli čtyři členové Hamasu a izraelský voják.

Ilustrační foto
21. července 2018 - 11:16

Náčelník generálního štábu izraelské armády, generálporučík Gadi Eisenkot, v pátek večer svolal nejvyšší obranné a politické vůdce do Tel Avivu, aby vyhodnotil situaci. IDF vidí útok jako velmi vážný incident.

Podle mluvčí  IDF armáda zasáhla tanky a dělostřelectvem k tomu, aby zasáhla  osm cílů Hamásu v jižní Gaze. Podle mluvčí IDF jde o  "preventivní" opatření.

Izraelská letectvo také bombardovalo město Gaza a způsobila velké škody. Zda jsou civilní oběti, není známo.

Izraelčanům, kteří žijí poblíž hranic Gazy, bylo doporučeno, aby zůstali v krytech, protože je obava,  že Palestinci by mohli vypálit rakety na pohraniční oblasti u Pásma Gazy.

Bezpečnostní síly Hamasu začaly evakuovat vojenská velitelství  kvůli obavám, že by na ně izraelská armáda mohla v příštích hodinách zaútočit.

V pátek ráno varoval ministr války Avigdor Liberman, že Hamás "nutí" Izrael k zahájení rozsáhlé války v Gaze, která bude větší než operace Ochranná hrana v roce 2014.


„Řada podezřelých lidí pronikla do Izraele ze severního pásma Gazy. Podezřelí se pak vrátili do pásma Gazy. V reakci na to tank IDF zaútočil na vojenský post Hamasu".


Radikální palestinské hnutí Hamás se dohodlo na novém příměří s Izraelem, které má obnovit klid v Pásmu Gazy. Uvedl to dnes podle agentury Reuters mluvčí hnutí, které Pásmo Gazy ovládá. Izraelští politici se zatím k jeho prohlášení nevyjádřili,


(rp,prvnizpravy.cz,schallundrauch,idf,foto:arch.)