Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Izraelská armáda otevřela raketová sila, Trump končí dohodu s Íránem

Izraelská armáda otevřela raketová sila, Trump končí dohodu s Íránem

Izraelská armáda kvůli "neobvyklé činnosti íránských sil" v Sýrii je uvedena do bojové pohotovosti. Donald Trump ve stejné době vypovídá jadernou dohodu s Íránem.

Donald Trump oznamuje ukončení dohody s Íránem
9. května 2018 - 03:20

"Vzhledem k neobvyklé činnosti iránských sil v Sýrii bylo rozhodnuto posílit obranu na Golanských výšinách a otevřít raketová sila. Rozmístění obranných zbraní je dokončeno, naše síly jsou v bojové pohotovosti," píše na twitteru izraelská armáda.

Ve zprávě se také uvádí, že izraelská armáda je připravena na různé scénáře vývoje událostí a bude důsledně reagovat na jakákoli opatření namířená proti Izraeli.Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Podle něj je smlouva neúčinná, neboť nezabránila tomu, aby Teherán pokračoval v úsilí o vyrobení jaderné zbraně. Trump zároveň řekl, že obnoví sankce proti Islámské republice, a to na „nejvyšší úrovni“. Rovněž varoval zbytek světa před snahou nějak Íránu pomáhat.


Francie, Německo a Velká Británie litují rozhodnutí USA opustit JCPOA. Je v sázce režim nešíření jaderných zbraní, napsal na twitteru Emmanuel Macron.

Netanjahu v Moskvě

A dnes přijíždí izraelský premiér Benjamin Netanjahu do Moskvy na oslavy 73.výročí Dne vítězství, izraelský premiér zde bude také „pracovně“ jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Připomeňme nedávný útok izraelských stíhaček na syrské vládní síly. Izraelské stíhačky se dostaly hluboko nad syrské území, ale syrská a ani ruská protivzdušná obrana nereagovala, letadla přece vysílala americké identifikační znaky.

To ale přináší velký problém v budoucnu, ruské a syrské protivzdušné síly nebudou tolerovat americké stíhačky nad Sýrií a může dojít k sestřelení amerického letadla.


A pokud se tak stane, pak šance na přímou konfrontaci mezi Ruskem a Spojenými státy jsou velmi velké a světová válka může začít.


(rp,prvnizpravy.cz,twitter izrael army, donaldtrump, foto:arch.)