Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

Jaderná hrozba se vrací do Evropy, zdá se, že to nikomu nevadí

Jaderná hrozba se vrací do Evropy, zdá se, že to nikomu nevadí

Ještě týden a jedna z nejdůležitějších dohod o odzbrojení bude historií, pokud nedojde k zázraku. Smlouva o INF skončí 2. srpna, píše se v komentáři na webu Die Zeit.

Ilustrační foto
25. července 2019 - 06:20

Smlouva o dočasném zákazu raket podepsaná v roce 1987 ve Washingtonu Michailem Gorbačovem a Ronaldem Reaganem bude  ukončena Trumpovou administrativou a ponechána bez zájmu Putinovou vládou.

A proto bude svět od příštího pátku trochu nejistější. Od tohoto dne budou moci Spojené státy a Rusko znovu nasadit pozemní rakety s doletem 500 až 5 500 kilometrů. Byly to tyto rakety vyzbrojené jadernými hlavicemi, které vyvolaly obavy z jaderné války v 70. a 80. letech. SS-20 na ruské straně a Pershing II na americké straně, stály proti sobě v Evropě. Čas včasného varování byl několik minut. Nikdo je nemohl předvídat. Noční můra.

Rusko, o kterém Spojené státy nepochybují, že porušovalo smlouvu INF roky, když testovalo, vyrábělo a umisťovalo řízené rakety „9M729“ (podle NATO „SSC-8“). Otázkou je, zda Spojené státy udělaly dost pro to, aby smlouvu zachránily. Například, zda Spojené státy měly  umožnit Rusku přístup k protiraketové obraně v Rumunsku a Polsku, aby se vytvořila transparentnost a vytvořila se důvěra; protiraketovou obranu USA na východě Evropy vždy uvádělo Rusko jako protiargument, aby mohlo Američanům vyčítat porušení dohody.
Závod ve zbrojení začal

Příliš pozdě. Smlouva, která zrušila celou generaci jaderných raket, je mrtvá a nebude obnovena. Přestože generální tajemník NATO Jens Stoltenberg slibuje: „Nechceme nový závod ve zbrojení.“ Západní aliance nemá „v úmyslu vyvinout a rozmístit rakety středního doletu v Evropě“.

Popravdě řečeno, nový závod se zbraněmi již dávno začal. Obě strany se v posledních několika letech, jak to povolovala smlouva, zlepšily ve vzduchu i na vodě.

„USA dnes mají sedm typů leteckých a námořních řízených střel středního doletu, Rusko má devět různých takových systémů," píše Oliver Meier, odborník na odzbrojení z berlínské nadace pro vědu a politiku.

Pravděpodobně to tak nezůstane, USA budou reagovat na ruské SSC-8 i na souši. Nový ministr obrany Mark Esper napsal Senátu USA, že by Amerika měla „vyvinout pozemní konvenční raketové systémy středního doletu“. Jinak mohou spojenci pochybovat o odhodlání Ameriky „zajistit, že Rusko nezíská vojenskou výhodu porušením smlouvy INF“.Rakety dalších států

Ale nejde jen o USA a Rusko. Rakety středního doletu mají k dispozici také v Číně, Indii, Pákistánu, Severní Koreji, Izraeli, Íránu a Saúdské Arábii. Z ruského hlediska byla smlouva INF zastaralá, zejména z tohoto důvodu. Mnohostranná dohoda by dnes byla reálnější než dvoustranná dohoda z roku 1987 mezi Washingtonem a Moskvou.

Není tedy zcela od věci, když Donald Trump hovoří o „vizi nového směru v oblasti kontroly jaderných zbraní“. Dívá se hlavně na Čínu. Pouze Číňané nechtějí dohodu, která by omezovala jejich jaderné rakety. Proto tvrdí, že vzdálenost k oběma mocnostem jaderného světa USA a Rusku je příliš velká. A obě mocnosti mají  více než 6000 jaderných hlavic a Čína vlastní pouze 290 hlavic.

Na vrcholu studené války bylo na světě kolem 70 000 jaderných zbraní. Po desetiletích odzbrojování jejich počet dnes klesl na téměř 14 000. Bylo by zničující, kdyby se tento trend znovu zvrátil, kdyby jaderné zásoby nadále rostly.


Další smlouva končí v roce 2021

Je nejvyšší čas, aby si USA a Rusko vzpomněly na své povinnosti. Zdá se, že tomu tak je naopak. Po skončení smlouvy o INF bude existovat pouze dohoda srovnatelného významu - smlouva „Nový start II“ omezující strategické zbraně. Platnost této dohody končí v únoru 2021, pokud nebude prodloužena včas. Neexistuje ani schůzka pro další rozhovory o prodloužení smlouvy.

Jaderná hrozba se vrací - a Donald Trump a Vladimir Putin projevují provokativní lhostejnost. Mírové hnutí je ale také na dovolené. Na začátku 80. let protestovaly stovky tisíc lidí proti rozmístění nových jaderných raket. Dnes je naprosté ticho, končí komentář na Die Zeit.

(rp,prvnizpravy.cz,zeit,foto:arch.)