Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Jako otroci: Ukrajinci o podmínkách práce v EU

Jako otroci: Ukrajinci o podmínkách práce v EU

Ukrajinci, kteří odešli do práce v zemích Evropské unie, vyprávěli o podmínkách, za jakých museli pracovat v zahraničí.

Ilustrační foto
23. ledna 2018 - 10:10

Podle publikace „Strana.ua" stovky tisíc Ukrajinců už odešly do Polska a Maďarska, kde na rozdíl od ostatních zemí EU není třeba mít pracovní vízum. Zjednodušený režim zaměstnání však umožňuje najít pouze práci s nízkou kvalifikací na dobu až tří měsíců.

Podle Marii Tarnavské, která získala práci v Gdaňsku, se občané Ukrajiny zdají být „vesmířany".Nicméně, v porovnání s místními cenami, gastabeitům platí velmi málo a pracovní podmínky jsou hrozné. Takže žena pracuje v obchodě na zpracování a balení kuřecích stehen, kde se nachází v „ledničce" po dobu 16-18 hodin denně.

„Jsme jen otrokyně, levná pracovní síla,“ stěžuje si žena.

Navíc je pro Ukrajince neočekávané množství pokut a odpočtů, kterým zaměstnanci čelí. Takže šéf potrestá přestávky na cigarety, odečítá se od platových přestávek na oběd a nezaplatí plat, pokud pracovník odejde z práce dříve, než po třech měsících.

Jak říká Juri Ardel, který pracuje na stavbě obchodu poblíž Varšavy, je to obzvláště obtížné v nízkokvalifikovaných oborech pro ženy, které vedení prakticky „o ničem neinformuje“.

Také mnoho Ukrajinců narazí na triky podvodníků s dokumenty nebo se „upisují" na nedoceněnou práci, aniž by si přečetli všechny body smlouvy.


„V žádném případě nedávejte váš pas, jinak se můžete dostat do otroctví. Buď vám zaplatí halíře nebo budete dokonce tvrdě pracovat dnem i nocí jen na jídlo,“ varuje Valentina Tatarinskaja, která pracovala v Polsku a Maďarsku.

(kou, prvnizpravy.cz, strana.ua, foto: arch)