Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

Je Kypr další provincií Státu Izrael?

Je Kypr další provincií Státu Izrael?

Izraelská armáda poprvé cvičila mimo své území. Cvičení proběhlo na Kypru, údajně proto, že terén na Kypru je podobný reálu v Izraeli.

Izraelská armáda na Kypru
13.červenec 2017 - 06:20

Jedná se o nekvalitní výmluvu, neboť izraelská armáda byla na Kypru s cílem zajistit ochranu budoucích izraelských zájmů na Kypru, neboť byla nedávno podepsána dohoda o výstavbě plynovodu mezi Izraelem, Kyprem a Řeckem a o dodávkách „izraelského“ plynu přes moře do Evropy, jasný signál všem ostatním dodavatelům plynu a také Turkům.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, řecký premiér Alexis Tsipras a kyperský prezident Nikos Anastasiadis uzavřeli 15. června v Soluni smlouvu.  Země EU a Izrael se dohodly, a to už v dubnu, aby plynovod přes Středozemní moře dodával zemní plyn z Izraele do Evropy už v roce 2025.

EU chce diverzifikovat energetické dodávky, Řecko se chce etablovat jako centrála tranzitu plynu s dalším napojením do evropské sítě zemního plynu přes Itálii.

Plánovaná trasa 2000 kilometrů potrubí je od ložiska zemního plynu u pobřeží Izraele a Kypru a do Řecka a pak možná do Itálie. Náklady na takzvané „EastMed Pipeline“ se odhaduje na 6 miliard euro.

Netanjahu uvedl, že plynovod „bude revolucí“. Je zřejmé, že Izrael doufá, že získá v budoucnu  miliardy. Spolu s potrubím by měly být položeny elektrické a datové optické kabely.

Plynovod i kabely povedou přes Kypr a dále přes řecký ostrov Kréta na řeckou pevninu.


Nyní už je pochopitelné, proč týden před uzavřením smlouvy, 7. června, byli izraelští vojáci se zbraněmi a vozidly přepraveni vrtulníky a transportními letadly  na Kypr kde měli cvičit.

Yuval Steinitz, izraelský ministr energetiky, označil projekt plynovodu jako „začátek krásného přátelství mezi čtyřmi zeměmi Středomoří“. Ale přitom Turecko, Libanon a Sýrie jsou také ve východním Středomoří a ty jsou zcela vyloučeny.

Libanon je již ve sporu s Izraelem kvůli přesnému vytýčení hranic a plynových polí u pobřeží. Vláda v Bejrútu obviňuje Izrael z porušování libanonské námořní hranice a dokonce hovoří o „vyhlášení války“.

Konflikt je nevyhnutelný a proto Izrael okamžitě poslal vojáky na Kypr, prakticky jako ochranné síly, jako velký ochránce Kypru.

Kypr je nyní provincií Izraelský státu? Vypadá to tak, protože se jedná o velmi důležité zájmy pro Izrael.

(rp,prvnizpravy.cz,schallundrauch,foto:arch.)