Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Juncker: Evropa není pánem světa a ztrácí svoji sílu!

Juncker: Evropa není pánem světa a ztrácí svoji sílu!

Předseda Evropské komise varoval Evropany před představou „pánů světa“, poukázal na slábnoucí sílu Evropy a zdůraznil nutnost jednání s Ruskem jako „rovný s rovným“.

Jean-Claude Juncker, šéf Evropské komise
30. dubna 2018 - 04:20

Evropa potřebuje obnovit kontakt s Ruskem, protože je jedním z hlavních hráčů, vyhlásil podle Politico předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Musíme se naučit mluvit s Rusy za rovných podmínek," dodal.

Evropa a Rusko potřebují „obnovit kontakt" a opustit „rétoriku studené války". Podle Politico to řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru pro nizozemské noviny Trouw.
 
„Na mého přítele Vladimira Putina - protože jsme přátelé už mnoho let, i když je obtížné nyní hovořit, že je Putin je váš přítel - najednou velmi nepříjemně zapůsobila slova prezidenta Obamy, když prohlásil, že Rusko je pouze regionální mocnost," uvedl Junker.
 
Pokud Rusko něco není, tak to není regionální mocnost, zdůraznil Juncker.
 
„Musíme se naučit mluvit s Rusy za rovných podmínek," řekl předseda Evropské komise. "Potřebujeme obnovit kontakt."
 
Podle jeho názoru je Rusko „velkým hráčem" a bez něj nemůže existovat evropská žádná agenda bezpečnosti.
 
„Nemám rád současnou rétoriku studené války," dodal Juncker.

Čína se kvůli Rusku obula do Západu: Vždyť jste jen malá část světa!

Jak noviny poznamenaly, slova předsedy Evropské komise přicházejí uprostřed zvýšeného napětí mezi EU a Ruskem v souvislosti s jeho přítomností v Sýrii, údajného zapojení Moskvy do útoku nervově paralitickou látkou v Salisbury, jakož i v souvislosti s obviněními ohledně údajného ruského vměšování do voleb jiných zemí .
 
Juncker rovněž varoval, že síla Evropy na světové scéně klesá, jak se objevují další velké mocnosti.
 
„My Evropané si někdy myslíme, že jsme pány světa," řekl. „Zapomínáme, že jsme malá a slabá část vesmíru. Ztrácíme ekonomickou sílu. Podíl hrubého domácího produktu ve světě se pomalu, ale jistě snižuje z 25% na 18-16%."

(kou, prvnizpravy.cz, politico.eu, foto: arch.)