Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Juncker označil situaci v Katalánsku za katastrofu!

Juncker označil situaci v Katalánsku za katastrofu!

Situace v Katalánsku se stala katastrofou, a bývalé vedení autonomního společenství se velmi mýlí, když věřilo, že se Evropa postaví jeho stranu v konfliktu s Madridem.

Jean-Claude Juncker, šéf Evropské komise
20. listopadu 2017 - 04:20

Prohlásil to v rozhovoru pro noviny El País šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

„Katalánsko - to je velký problém. Nelíbí situace, která se rozvinula. Je to katastrofa v mnoha ohledech. Rozvášnila politickou atmosféru, která vedla k rozkolu ve španělské společnosti i katalánské - vytvořila problémy v rodinách, mezi přáteli... To se nikdy nemělo stát," prohlásil Juncker.

Katalánské referendum? Evropská komise projevila podlý alibismus!
Platí právo na sebeurčení národů nebo neplatí?

Přitom citoval výrok bývalého francouzského prezidenta Françoise Mitterranda (čele Francie v letech 1981 až 1995), který řekl, že „když se oživí nacionalistické impulsy, situace se v Evropě změní na válku.“

„To neznamená, že to, co se děje v Katalánsku je zárodkem války. Historie nás učí, že není nutné kultivovat regionální rozmary a stavet proti sobě jejich národní identitu. To není forma, s jejíž pomocí je nutné bojovat za svoji vlastní identitu. Kromě toho to, co se stalo v Katalánsku, není historickým momentem. Evropa je malý kontinent. A ztrácí vliv. Demografie rychle neroste. Vystupuje z velké krize. Doba požaduje nikoliv rozkol, ale nasměrovat všechny ambice, talent a energii Evropanů pro společnou věc. To co učinilo Katalánsko je přesný opak," dodal politik.


To vše zní pěkně, ušlechtile a falešně. Byla to právě Evropská unie, která pomohla rozbít Srbskou republiku a obhajovala odtržení autonomního Kosova. Pokrytectví EU, které se postavilo za Madrid papouškováním o „neústavnosti referenda“ v Katalánsku, jen zdůrazňuje, že referendum v Kosovu roku 1991 bylo stejně tak protiústavní. A to nemluvě, o tom, že EU nijak neprotestovala ani proti brutalitě španělské policie proti aktivistům a účastníkům katalánského referenda, po níž zůstalo 1000 zraněných. To nebylo katastrofou?

Juckerovi lze dát zapravdu v jedné věci - Puigdemontovo vedení bylo opravdu naivní, když si myslelo, že by se eurobyrokracie, která je už cizí občanům evropských států, postavila za jejich věc.

A ano, Mitterrandova slova měla již znít právě v roce 1991.

(kou, prvnizpravy.cz, elpais.com, foto: arch.)