Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Juncker: Ukrajina není EU ani NATO, a každý by to měl chápat!

Juncker: Ukrajina není EU ani NATO, a každý by to měl chápat!

Porošenkovy sny o tom, že Ukrajina je součástí „evropské rodiny“ byly tvrdě vyvráceny šéfem Evropské komise: Ukrajina není EU ani NATO, tato země není evropská z hlediska příslušnosti k EU.

Jean-Claude Juncker, šéf Evropské komise
30.srpen 2017 - 04:20

„Nyní ve světě probíhá 60 válek, a žádná z nich neprobíhá v Evropě, pokud nepočítáme Ukrajinu. Ale Ukrajina není evropskou zemí ve smyslu příslušnosti k Evropské unii," prohlásil v úterý šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, který vystoupil na zasedání vedoucích diplomatických misí EU v Bruselu.

„Viděl jsem, jak můj přítel (ukrajinský prezident Petro) Porošenko před několika dny řekl jen se podívejte, Ukrajina je již takřka EU a NATO. Ale v současné době není ani jedno ani druhé, a je důležité, aby to každý pochopil," citovala Junckera RIA Novosti.
V této souvislosti rovněž prohlásil, že Evropská unie musí přemýšlet o zlepšení vztahů s Ruskem, neboť bezpečnost EU nemůže být v budoucnu zajištěna bez Ruské federace.

„Myslím, že musíme myslet na lepší vztahy s Ruskem, záleží to na Rusku i na nás, ale evropskou bezpečnost v příštích stoletích nelze postavit bez Ruska," řekl Juncker velvyslancům Evropské unie.

Podle něj musí Evropská unie „nalézt vhodnější rétoriku ve vztazích s Ruskem, aniž by se vzdala svých zásad a hodnot". Poznamenal, že vztahy EU s Ruskem „by měly lépe vyhovět budoucnosti".

„Území Evropské unie je 5,5 milionu kilometrů čtverečních, a jen Rusko zaujímá 17,5 milionu kilometrů čtverečních. Jsou ještě otázky?" uvedl předseda Evropské komise.


Juncker rovněž poukázal na to, že role EU ve světě klesá. Poznamenal, že se EU tvářila jako pán světa, a doporučil „více skromnosti“.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)