Svátek má: Simona

Zprávy

Velikost textu:

Junge Welt: NATO nechce "osvobodit" Krym a snaží si zachovat tvář!

Junge Welt: NATO nechce "osvobodit" Krym a snaží si zachovat tvář!

Na výročí připojení Krymu k Rusku vyzvaly Evropská unie a NATO Moskvu, aby vrátila „ukrajinský“ poloostrov Kyjevu, napsal Junge Welt.

Krym
20. března 2019 - 11:06

Kategorický charakter takového požadavku, který neponechává žádný prostor pro dohodu, naznačuje, že Západ vyčerpal své sankce a nyní si chce prostě jen zachovat tvář, je přesvědčen autor článku Reinhard Lauterbach.

Při pátém výročí připojení Krymu k Rusku NATO vyzvalo Moskvu, aby vrátila „ukrajinský“ poloostrov Kyjevu, uvedl Junge Welt. Jakákoli „normalizace“ vztahů a „status quo“ je možný pouze s respektem Kremlu k mezinárodnímu právu, říká Bruselská deklarace podepsaná 29 členskými státy EU.

EU odsoudila Rusko za porušování lidských práv na Krymu, zejména krymských Tatarů, a rovněž požadovala propuštění „politických vězňů“, což znamená „proukrajinské aktivisty“ zadržené v Kerčském průlivu. Brusel také trvá na tom, aby Moskva opustila posilování výzbroje na poloostrově.

„Je nepravděpodobné, že by někdo v NATO vážně očekával, že Rusko tyto požadavky splní,“ je přesvědčen autor článku Reinhard Lauterbach. Ruské úřady opakovaně uvedly, že otázka krymské otázky byla v roce 2014 definitivně uzavřena, s odvoláním na naprostou podporu k připojení ze strany místního obyvatelstva v referendu. A proto Kreml vzdorně ignoruje prohlášení NATO a EU.


Skutečnost, že aliance vyzývá Rusko, aby ustoupilo, aniž by nabídlo nějaké příležitosti k dosažení dohody, naznačuje, že Západ vyčerpal své možnosti sankcí a nyní chce jen zachovat tvář, vysvětlil autor. Stížnosti na nárůst ruské výzbroje ukazují, že navzdory různým vojenským demonstracím v Černém moři není NATO v současné době připraveno a s největší pravděpodobností není schopno „osvobodit“ poloostrov, uvedla publikace.

Samotná Ukrajina se s tímto úkolem nedokáže vyrovnat, zdůraznil Junge Welt. Zdá se, že ukrajinskou vládu děsí moderní protiletadlové rakety, jako je Bastion a Kalibr, posílení černomořské flotily novými loděmi, jakož i nasazení pozemních systémů S-400 a elektronického boje na poloostrově.

To samé, co děsí Kyjev, ale stejně tak vyvolává obavy v NATO, a tak lze dovodit článek Junge Weltu, že aliance kvůli témuž nebude s Ruskem o poloostrov válčit.

Krym se stal částí Ruska poté, co drtivá většina obyvatelů poloostrova pro to hlasovala v referendu 16. března 2014.

(kou, prvnizpravy.cz, jungewelt.de, foto: arch.)