Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

Juščenko Polákům: Bandera bojoval stejnými metodami jako váš Pilsudski

Juščenko Polákům: Bandera bojoval stejnými metodami jako váš Pilsudski

Bývalý ukrajinský prezident a premiér v rozhovoru pro polský wprost.pl vzkázal Polákům, že jejich Pilsudski bojoval stejnými metodami jako ukrajinský Bandera.

Viktor Juščeno, ukrajinský exprezident
20. listopadu 2018 - 06:20

„Co se stalo za poslední dva roky v polsko-ukrajinských vztazích, je úspěchem Moskvy, výsledek kremelské operace. Nechápu, co se děje v Polsku,“  řekl Viktor Juščenko, prezident Ukrajiny v letech 2005-2010.

„Mezi našimi národy po oranžové revoluci nastalo usmíření, existovala skutečná dohoda, která se nyní rozpadá,“ říká Juščenko.

„Musíme pamatovat na historii, ale je důležité, abychom z minulosti nevytvářeli vzájemné vztahy. Každá oběť musí být zapamatována, ale to je úkol historiků. Úlohou politiků je vytvořit dohodu,“ pokračuje ukrajinský exprezident,“ doporučuji každému film „Ohněm a mečem“, nejdříve vraždí Ukrajinci Poláky a potom Poláci Ukrajince a potom obě země upadnou do zkázy. Dnes však Polsko a Ukrajina vytvářejí velmi silnou historickou politiku. V této atmosféře bude obtížné zastavit počítání obětí.“

„Vyvstává tedy otázka, odkdy oběti počítat. Protože můžete začít třeba v šestnáctém století. Naše situace připomíná to, co se děje mezi dvěma rodinami v sousedství během několika generací. Někdo ukradl slepici, někdo se dostal do škody, někdo se nedostane do školy,  ale  kdo byl první, všichni se nějak cítí poškozeni a zraněni. Jedinou možností je říct: Ospravedlňujeme se jeden druhému, přestaneme přemýšlet o tom a pokračujme. Domnívám se, že naše národy již byly ve fázi budování takové dohody,“ dodává Juščenko.


„Bohužel, když polské orgány přijmou zákon o ukrajinské genocidě Poláků? Opravdu si myslíte, že Ukrajinci nikdy se nestali vašimi oběťmi? Že v našem historickém účtu nemáme podobné zkušenosti? Promluvte si s prvním prezidentem Ukrajiny Leonidem Kravčukem. Narodil se ve Volyni, poví vám, jak Poláci zacházeli s jeho matkou. Přesto v roce 2016  podepsal provolání k volyňským událostem, kde se kromě jiného píše: „Odpouštíme a žádáme o odpuštění“ .  Ukrajinci, se snaží dosáhnout dohody. Proč Poláci nemohou učinit totéž?“ ptá se Viktor Juščenko.

„Možná proto, že je pro nás těžké pochopit, proč Stepan Bandera je dnes oficiálně prohlášen hrdinou Ukrajiny, což bylo skutečně vaše rozhodnutí prezidenta. Nebo že před několika týdny ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí navrhlo přivézt jeho popel z Mnichova na Ukrajinu a dát do ho Národního panteonu,“ odpovídá redaktor.

„Takže pojďme odpovědět na otázku: kdo je hrdina Polska? Odpověď bude jednoduchá: lidé, kteří bojovali za nezávislost polského státu! Neexistuje žádný jiný. Máte tisíce takových hrdinů a je vám jedno, jestli se to líbí v Rusku nebo na Ukrajině. Ctíte jejich památku, bez ohledu na to, co si  o nich sousedé myslí. Proč? Protože to jsou vaši hrdinové! Kdo je hrdina Ukrajiny? Odpověď musí být obdobná: Lidé, kteří bojovali za svobodu a nezávislost Ukrajiny. Problém je v tom, že někteří naši hrdinové žili současně a někdy se dokonce setkali. A tak se dostáváme k tématu Bandera a Piłsudski. Pro nezávislost Ukrajiny bojoval Bandera stejně jako Piłsudski pro Polsko. Ani jeden z nich nebyl svatým a nechodil po vodě. Ale  důležité je to, co tito lidé dělali pro své národy,“ odpovídá ukrajinský exprezident.

„Poláci, ale nemohou zapomenout na to, co Bandera udělal našemu národu,“ zdůraznil redaktor.

„Poláci, žádám vás, abyste to pochopili: Opravdu nepoužíváme Banderu jako někoho, kdo proti vám bojoval! Díváme se na něj jako na hrdinu boje za nezávislost Ukrajiny. Hold, kterým uctíváme Banderu, není protipolský, ale je důležitý pro budoucnost Ukrajiny,“ vysvětluje Juščenko,“ pro Poláky je to těžké pochopit jste jeden národ, mluvíte jedním jazykem, ale na Ukrajině je všechno komplikované. Polovina Ukrajiny mluví polsky a mnoho Ukrajinců mluví pouze rusky, dokonce i u soudů a úřadů je problémem ukrajinština. Během dvacátého století jsme vyhlásili šestkrát nezávislost a pětkrát jsme ji ztratili a nyní si to musíme vynahradit vytvořením jedné společné Ukrajiny,“ dodal Juščenko.Stepan Andrijovič Bandera byl ukrajinský politik, jeden z vůdců ukrajinského národního hnutí na západní Ukrajině v letech 1941-1959 a předseda Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a později i Ukrajinské povstalecké armády, která po skončení II. světové války bojovala za vytvoření Ukrajinského státu. Bandera je stále považován za kontroverzní osobnost, některými považovaná za národního hrdinu a jinými za zločince.

Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyňi a Haliči bylo povražděno (1943-1945), jednotkami UPA až 100,000 polských civilistů, dalších půl milionu Poláků z oblasti uprchlo. Některé variace mučení a úmrtí byly velmi sadistické, podobné těm německého gestapa. Polští historici napočítali 135 různých sadistických metod zabíjení. Většina z obětí byly ženy a děti. UPA brutálně vyháněla Poláky, Rusy, Čechy a Židy z Ukrajiny, přičemž údajně zahynulo až sto padesát tisíc lidí. Její partyzánský boj trval v některých oblastech až do počátku 50. let..

Józef Klemens Piłsudski byl polský socialistický aktivista, bojovník za nezávislost, politik, náčelník štábu v letech 1918–1922, vrchní velitel polských ozbrojených sil od 11. listopadu 1918, první maršál Polska od 19. března 1920, dvojnásobný premiér Polska (1926–1928 a 1930), tvůrce tzv. sanačních vlád za druhé Polské republiky vzniklých v roce 1926 po květnovém převratu a spoluzakladatel Polské socialistické strany a Bojové organizace PPS .

(rp,prvnizpravy.cz,wprost,foto:arch.)