Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Kanál 24: Ukrajinci mohou jen doufat v teplou zimu!

Kanál 24: Ukrajinci mohou jen doufat v teplou zimu!

Ukrajina se blíží k topné sezóně s kriticky nízkou zásobou uhlí a na tomto zdroji závisí, zda bude v domě teplo a elektrická energie v síti.

Ilustrační foto
26. října 2017 - 04:20

Jak uvádí zpráva televize Kanálu 24, Ukrajinci mohou jen doufat v teplou zimu a pravidelné dodávky uhlí ze zahraničí.

Petr Pantelejev, zástupce vedoucího městské správy v Kyjevě: Pro spuštění tepla je zapotřebí 10 dní. Pracujeme v rámci těch závazků, které jsme předpokládali. Také nemám doma teplo a neexistuje žádná hysterie: musíme pochopit, že existují technologické normy, aby se teplo spustilo.
 
Na ulici jsou dva stupně celsia a 20% domů v Kyjevě je bez tepla. Kancelář starosty slibuje, že se baterie zahřejí, ale dokonce i úspěšný start neznamená úspěšné ukončení. Odborníci říkají, že tato sezona nebude snadná. V ukrajinském energetickém systému jsou teplo a elektřina neoddělitelnými koncepty. Obě zdroje přímo závisí na tom, zda je uhlí, a tento rok je ho kriticky málo.
 
Ivan Plačkov, ministr paliv a energetiky Ukrajiny v letech 2005-2006: Asi milion a sto tun je ve skladech tepelných elektráren. To je velmi málo, nikdy jsme vstoupili do podzimu-zimy s takovou minimální zásobou uhlí. Vše závisí na tom, jakou zimu budeme mít.
 
Podle odborníků se uhlí v letošním roce akumulovalo o 35 procent méně než ve stejném období loňského roku. Černé zlato je přineseno z Jižní Afriky, USA a Ruska, ale stále to není dost. Chybí alespoň dva miliony tun.


Vazvolod Kovalčuk, ředitel „Ukrenergo“: Abychom nesnižovali naše zásoby a pzabezpečili potřeby tohoto chladného období, musí naše elektrárny dostávat každý den asi 85 až 90.000 tun uhlí.
 
Několik důvodů deficitu: ztráta dolů na území ORDLO (DLR a LLR), pokles produkce uhlí a v Polsku ho nyní nekoupíte: letos mají západní sousedé, rovněž potíže, a jsou nuceni ho sami kupovat. Nejenže je nedostatek antracitu, ale i uhlí pro plynové skupiny. DTEK se již připravuje na zahraniční dodávky.
 
Vitalij Butenko, obchodní ředitel DTEK „Energo“: Nyní se vedou rozhovory s našimi americkými protějšky o zvýšení tohoto objemu. Po dokončení jednání to dodatečně oznámíme.
 
Aby se zabránilo výpadkům, jako v roce 2016, byla Ukrajina připravena na nejhorší scénář a zásoby plynu. Pokud elektrárny spálí veškeré uhlí, lze si v Bělorusku elektřinu půjčit. Je pravda, že jen 200 megawattů energie. Pokud to nebude stačit, elektrárny se přepnou na zemní plyn. Za tímto účelem si Naftogaz zachoval zhruba 17 miliard kubických metrů. Ale to je několikrát dražší, kilowatty budou mít cenu ve zlatě.
 
Vladimir Omelčenko, ředitel energetických programů v Centru Razumkova: Je zde i další možnost. Jedná se o možnost využití zemního plynu, kterého je dost. Další možností jsou mimořádné výpadky, aby se zachoval energetický systém jako jediný integrovaný systém.

 
Nyní nelze předpovědět, zda se budou zvyšovat sazby za elektřinu a teplo. V NCRECU, orgánu, který reguluje tarify, ze sedmi členů nyní pracujjí pouze čtyři a za měsíc skončí pravomoci dalším dvěma. Proto se všechny naděje upínají jen na teplou zimu a pravidelný dovoz.

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko si stěžoval, že ukrajinská média nepíší o úspěších vlády. Zdá se, že nemá cenu komentovat tyto "úspěchy" pomajdanovské vládní garnitury.

(kou, prvnizpravy.cz, 24tv.ua, foto: arch.)