Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Kaspersky pro Die Zeit: Nejsem ruský špion!

Kaspersky pro Die Zeit: Nejsem ruský špion!

Ve vztahu americké vlády k produktům společnosti Kaspersky Lab jde spíše o „gesta a hluk", než o realitu, říká šéf společnosti Jevgenij Kaspersky v rozhovoru pro Die Zeit.

Jevgenij Kasperský, šéf společnosti Kaspersky Lab
17. listopadu 2017 - 11:04

Rovněž ujistil německé uživatele, že pro ně není Kreml žádnou hrozbou.

Zeit: Úřady USA chtějí odstranit váš software ze svých počítačů. Co k tomu řeknete?

Jevgenij Kaspersky, šéf společnosti Kaspersky Lab: To je velmi podivné. Řekli, že museli odstranit veškerý náš software z vládních počítačů, ale od nás prakticky na nich neměli nic. V tom bylo více gest a hluku, než reálné činnosti.
 
Zeit: Jak si to vysvětlujete?
 
Jevgenij Kaspersky: Obávám se, že jsem někoho naštval. Zdá se, že se s naší prací vyrovnáváme lépe, než ostatní. Zjišťujeme hrozby a chráníme své zákazníky lépe, než ostatní. Zjistili jsme, že jsme našli nějaký neznámý nebo naopak známý virus - nevíme – co opravdu rozrušilo někoho v USA.


Zeit: Jste ruský špión?
 
Jevgenij Kaspersky: Samozřejmě, že ne. Lidé, kteří vyvíjejí naši technologii a poskytují počítačovou bezpečnost, pracují v mezinárodním týmu. Pracují ve skupinách. Proto není možné špehovat nějaký konkrétní stát, protože je to mezinárodní tým. Postupy, které jsou ve společnosti používány, jsou velmi otevřené a transparentní. Je to prostě nemožné.
 
Zeit: A ještě jedna otázka, která je pro uživatele v Německu velmi důležitá. Mohou si být jisti, že jejich osobní údaje nebudou v Kremlu?
 
Jevgenij Kaspersky: Nesbíráme osobní údaje. Sledujeme nové viry, nové typy malwaru, neznámé podezřelé aplikace. Pro tato data lovíme, a ne osobní - pokud nejste hacker.

 
Zeit: Existuje nějaká hrozba od Kremlu pro německé uživatele?
 
Jevgenij Kaspersky: Nevidím žádné důkazy o tom, že Rusko podniká proti německým uživatelům jakékoliv protiprávní jednání. Alespoň k tomu nepoužívá naše programy.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)