Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Katalánské referendum? Evropská komise projevila podlý alibismus!

Katalánské referendum? Evropská komise projevila podlý alibismus!

Ani slovo o násilí, které rozpoutala španělská policie na příkaz Madridu vůči hlasujícím obyvatelům  Katalánska.

Ilustrační foto
2. října 2017 - 14:01

Evropská komise se domnívá, že situace s referendem o nezávislosti Katalánska je vnitřní otázkou Španělska, řekl novinářům oficiální zástupce EK Margaritis Schinas.

„V souladu se španělskou ústavou bylo včerejší hlasování v Katalánsku nezákonné. Za  Evropskou komisi předseda (Jean-Claude) Juncker opakovaně řekl, že je to vnitřní záležitost Španělska, která musí být vyřešena v souladu ústavním pořádkem ve Španělsku,“ citovala Schinase agentura RIA Novosti

Madrid označil referendum v Katalánsku za nelegální a Ústavní soud země „zmrazil" jeho provedení (Mimochodem to vede i k otázce, zda mají lidé v demokratických podmínkách právo měnit ústavní zákony, nebo jsou to do kamene vryta dogmata?).

Nicméně, podle úřadů regionu, 90% hlasujících hlasovalo pro oddělení autonomie od Španělska. V některých oblastech byly dokumenty zkonfiskovány, a docházelo ke střetům s policií. Podle ministerstva zdravotnictví Katalánska bylo v důsledku 893 lidí zraněno. Ministerstvo vnitra Španělska uvedlo, že během nepokojů bylo zraněno 33 policistů.


Schinas poznamenal, že Evropská komise důvěřuje předsedovi vlády Španělska „v této složité problematice řízení procesů v plném souladu se španělskou ústavou a základními právy občanů“, což se nedá jinak vyložit, než jako podpora represím, kdy pendreky, gumové projektily ničí projev demokratických práv určité etnické části obyvatel evropské země. 

Samozřejmě EK jedná podle toho, jak se to hodí EK. A zvláště když to srovnáme s "rozhodností" Komise vůči Polsku a Maďarskua v dalších případech, kdy se ubližuje opozici (nejlépe v Rusku).

Vrcholem cynismu pak bylo, když Shinas dodal, že Evropská komise vyzývá Madrid a Barcelonu k dialogu s cílem vyřešit tuto záležitost: „Evropská komise se domnívá, že nyní je ten pravý čas pro jednotu a stabilitu, a ne k fragmentaci. Vyzýváme všechny velmi rychle přejít od konfrontace k dialogu. Násilí nikdy nemůže být nástrojem politiky.“ Ale právě tento postoj Madridu (v závěsu s Bruselem, který vyhrožoval, že Katalánsko coby samostatný stát bude vyjmut z tak skvělé rodiny Evropské unie) podpořil očividně myšlenku dosud váhajících obyvatel Katalánska se „odfragmentizovat“ od Španělska.

Je pozoruhodné, jak snadno klouže EK na slovech o „dialogu“ (který se ve Španělsku nekonal, neboť centrální vláda ho odmítla), na tom, že „násilí nemůže být nástrojem politiky“ (aniž by odsoudila policejní brutalitu vlády), a v neposlední řadě ignorací mezinárodního práva – i Evropskou unií -  národů na sebeurčení (tvrzením, že se jedná o vnitřní záležitost Španělska).


Lidé by si měli pamatovat tento odporný a podlý postoj Evropské unie, nejen kvůli její argumentaci při odtržení Kosova od Srbska (bylo snad referendum v souladu s ústavou Srbska?), a protikladném postoji vůči legitimitě referenda v Kurdistánu a referenda na Krymu. Měli by si to pamatovat i v tušení nových problémů – například, co když myšlenky o nezávislosti napadnou obyvatele Korsiky ve Franci, či Valóny a Vlámy v Belgii, a to nemluvě o jiných národech a etnicích ve světě.

(Jiří Kouda, prvnizpravy.cz, foto: arch.)