Svátek má: Daniel

Zprávy

Velikost textu:

Kerry přiznává: Putin vstoupil do války, aby extrémisté nedobyli Sýrii!

Kerry přiznává: Putin vstoupil do války, aby extrémisté nedobyli Sýrii!

Americký ministr zahraničí John Kerry při svém odchodu uznává, že Rusko zlomilo průběh války vojenskou akcí v Sýrii a nedovolilo extremistům dobýt Damašek a zničit režim.

John Kerry, ministr zahraničí USA
9.leden 2017 - 20:01

A uvedl to naprostém rozporu s tvrzením svého kolegy ve vládě – šéfem Pentagonu Ashtonem Carterem, který nedávno trval na tom, že Rusko nebojovalo s extremisty islámského státu , ale jen s protiasadovskou „umírněnou“ opozicí.

Prohlášení Kerryho, že Putin vstoupil do války v Sýrii také proto, aby extremisté nedobyli celou zemi, j zcela ojedinělé!

Odcházející šéf Pentagonu si stěžoval: Za všechno může Putin!

„Když přišel Putin, přišel nejen podpořit Asada, ale také kvůli tomu, že Islámský dobyl velká území. Radikální extremisté si podmanili velké Asadovy plochy a jeho situace se zhoršovala. A proto se domnívám, že se Írán a Rusko rozhodly, že je třeba ho podpořit a zachránit ho, aby extremisté nakonec neobsadili celou zemi,“ prohlásil Kerry v rozhovoru pro televizi MSNBC.
 
„A nemůžu říct, že  v té době bylo jedno, že An-Nusra a IS a vybudování předmostí k postupu na Damašku k jeho dobytí. Klíčové je, zda Putin změnil situaci? Ano, spolu s Íránem a Hizballáhem, stejně jako s těmi subjekty, které se soustředily okolo opozice,“ poznamenal.


Nicméně dolnil, že konflkt v Sýrii není možné vyřešit vojenskými prostředky a vyslovil se pro pokračování vyjednávání jak v Ženevě, tak v Astani. Ty by měly umožnit vybudovat jednotnou, stabilní a mírovou Sýrii. Podle Kerryho je to dlouhá cesta a Putin „bude potřebovat mezinárodní společenství nejen k dosažení tohoto cíle, ale také, aby nakonec pochopil, jak obnovit zemi, zcela zničenou válkou“.

(kou, prvnizpravy.cz, nbcnews.com, foto: arch.)