Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

Koho může Porošenko porazit ve druhém kole voleb?

Koho může Porošenko porazit ve druhém kole voleb?

Současný prezident Ukrajiny Petro Porošenko vyhraje nadcházející prezidentské volby pouze tehdy, když vstoupí do druhého kola s Jurijem Bojkem, vůdcem Opoziční platformy pro život.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
3. ledna 2019 - 11:05

Uvedla to Viktoria Sjumarová, místopředsedkyně frakce Lidové fronty, která je součástí vládnoucí koalici, v rozhovoru pro ukrajinskou Liga.Net.

Volební kampaň k prezidentské volbě oficiálně zahájila na Ukrajině 31. prosince. Ve stejný den byla zahájena nominace kandidátů na prezidenta a předložení dokumentů pro jejich registraci. Prezidentské volby se uskuteční 31. března. Porošenko ještě přitom oficiálně neoznámil svůj záměr kandidovat na druhé funkční období..

Poslankyně odpověděla na otázku, kdo musí projít do druhého kola, aby Porošenko mohl vyhrát. Sjumarová řekl: „Proruský kandidát, to je Jurij Bojko, nejžádanější soudruh pro každého, kdo přejde do druhého kola."

Podle jejího názoru Porošenko bude o moc bojovat. „Porošenko má jednu strategii, která nemá v době války alternativu a že je potřeba pokračovat v podpoře evropských vůdců, kterou může zabezpečit výhradně Porošenko," uvedl Sjumarová v rozhovoru pro Liga.Net.


Připomněla, že Porošenko se ne náhodou distancoval od hospodářství, protože v této oblasti bylo málo úspěchů. „Jeho konkurenti na to hrají, a proto musí zvládnout téma přímých pravomocí prezidenta - armády a diplomacie. Ale to je málo k vítězství prezidentské kampani vzhledem k náladě ve společnosti a reálné situace v zemi. Samozřejmě, že za podmínky, že nebude konflit eskalovat," dodala poslankyně.

Podle průzkumů veřejného mínění lídrem prezidentských preferencí v posledních měsících zůstává vedoucí strany Baťkivščina Julie Tymošenková, která již oznámila svůj záměr účastnit se voleb. Preference Porošenka se podle průzkumů pohybují okolo 14%.

(kou, prvnizpravy.cz, liga.net, foto: arch.)