Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Komentátor Forbesu: Putin by měl kongresu USA za sankce poděkovat!

Komentátor Forbesu: Putin by měl kongresu USA za sankce poděkovat!

Ekonomické a strategické sblížení mezi Ruskem a Íránem je živým příkladem toho, jak kongresové sankce nakonec zasáhly Spojené státy, napsal sloupkař časopisu Forbes Wade Shepard.

Ilustrační foto
2.srpen 2017 - 04:20

Tím, že se ocitly jedné lodi kvůli opatřením přijatých zákonodárci USA, Moskva a Teherán aktivně rozvíjí spolupráci. Před několika dny uzavřely dohodu o společné výrobě osobních železničních vozů za 2,5 miliardy dolarů.

Předtím podepsaly dohodu i v jiných oblastech. Íran koupí ruskou vojenskou techniku - zejména vrtulníky  Mi-17 a různé raketové systémy.

Ruské ropné a plynárenské společnosti jsou na oplátku aktivní v Íránu. V červnu Gazprom získal kontrakt na využití plynového pole Farzad B.

Obrat vzájemného obchodu mezi Ruskem a Íránem se v roce 2016 zdvojnásobil. Jak Forbes uvedl, brzy by mohl přesáhnout 10 miliard dolarů. V roce 2014 to bylo „ubohých“ 1,68 miliardy.

AA: Obchodní válka s Washingtonem přinese Bruselu smír s Moskvou
NI o reakci Ruska: Moskva ponechává Trumpovi šanci!

Americké firmy si mohou dovolit pouze dvě oblasti spolupráce s Íránem - perské koberce a komerční linková letadla, poukázal Shepard. Kvůli vlastním sankcím si nemohou Spojené státy „ukousnout kus koláče“ z rychle se rozvíjející islámské republiky.

Kromě toho má Washington vážný vliv na evropské podniky v souvislosti s transakcemi s Teheránem. Takže podle některých zpráv francouzská společnost Total a další západní firmy bez amerického povolení se na íránský trh nedostanou. Proto má zde Rusko spoustu možností.

Shepard poukazuje na to, že v této době rozsáhlého mezinárodního obchodu a investic mají země páky a možnost se navzájem ovlivňovat v důsledku hospodářské činnosti a společných projektů.

„Ti, kteří ukládájí sankce, se dami účinně vyřazují ze hry a ponechávají soupeřům příležitosti hromadit další bohatství a moc. Čína to ví, Rusko to ví. Takže by měl Putin zřejmě kongresu poděkovat,“ uzavřel autor.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)