Svátek má: Radana|Radan

Zprávy

Velikost textu:

Korrespondent: Po deseti letech Poláci přestali milovat Ukrajince!

Korrespondent: Po deseti letech Poláci přestali milovat Ukrajince!

Podle studie provedené polským Centrem pro výzkum veřejného mínění je asi 40% Poláků má antipatie k Ukrajincům.

Ilustrační foto
14. března 2018 - 10:10
Jak napsal deník „Korespondent", autoři výzkumu tvrdí, že postoj vůči Ukrajinům se podstatně zhoršil a dnes je pro ně nejméně příznivý za posledních deset let.

Počet občanů Polska, kteří jpoci´tují antipatie vůči Ukrajincům, je výrazně vyšší než počet těch, kteří projevují sympatie. Podle polského Centra pro výzkum veřejného mínění má každý čtvrtý respondent pozitivní postoj k Ukrajincům (24%), zatímco 40% dotázaných cítí antipatie.

Jak se v novinách uvádí, postoj vůči Ukrajincům i Němcům se výrazně zhoršil a dnes je tento vztah nejméně příznivým za posledních deset let. Autoři studie tvrdí, že oproti loňskému roku se postoj Poláků zhoršil téměř ke všem národům, které byly zahrnuty do průzkumu.

Většina Poláků sympatizuje s Čechy, Italy, Američany, Brity, Slováky a Maďary. Nejméně pak k Rusům, Romům a Arabům.
 
Analýza výzkumníků ukazuje, že vyjádřený postoj vůči ostatním národům je primárně spojen s úrovní vzdělání a velikostí bydliště. Respondenti, kteří byli vzdělanější, vyjadřovali sympatie k ostatním národům. Rovněž absolventi univerzit neochotně poukazovali na antipatii. Navíc obyvatelé velkých měst mají větší sympatie k ostatním národům.

(kou, prvnizpravy.cz, korrespondent.net, foto: arch.)