Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

Kravčuk: NATO za Ukrajinu bojovat nebude!

Kravčuk: NATO za Ukrajinu bojovat nebude!

Bývalý prezident Ukrajiny Leonid Kravčuk je přesvědčen, že NATO nezahájí vojenské akce na obranu Kyjeva.

Leonid Kravčuk, bývalý ukrajinský prezident
7. prosince 2018 - 11:05

Petro Porošenko dříve několikrát vyjádřil naději, že lodě NATO vplují do Černého moře v souvislosti s incidentem v Kerčském průlivu. Aliance ale nehovoří o žádných akcích nebo plánech odeslání lodí: generální tajemník NATO Jens Stoltenberg pohrozil Ruské federaci určitými „důsledky", ale neřešil přímo otázku, zda aliance hodlá přijmout jakákoli konkrétní opatření v souvislosti s tímto incidentem.

„Nikdy za žádných okolností nezahájí NATO skutečnou vojenskou akci na obranu Ukrajiny, protože Ukrajina není členem NATO. Podle ústavy NATO, aliance chrání členy NATO. Pomáhají nám, vyhlašují, dokonce někdy nám prodávají zbraně ...ale  nikdo nebude akceptovat skutečnou účast na vojenských akcích," řekl první prezident Ukrajiny, uvedla televize „112. Ukrajina“.

Dodal, že Ukrajina musí spoléhat jen na sebe a nepřemýšlet, že by někdo něco udělal za ni.


Předtím ukrajinské orgány vyhlásily stanné právo v deseti regionech, zejména Luhansku a Doněcku a vnitrozemských vodách oblasti Azova-Kerče na 30 dní po incidentu v Černém moři, kdy tři lodě ukrajinského námořnictva porušily ruské hranice, vstoupily do dočasně uzavřené vodní plochy teritoriálního moře Ruské federace.

Země EU po incidentu vyzvaly Ukrajinu a Ruskou federaci k tomu, aby omezily eskalaci a uplatňovaly maximální zdrženlivost.

Nejvyšší rada Ukrajiny v prosinci roku 2014 pozměnila dva zákony, které zrušily mimoblokový statut státu. V červnu 2016 byly přijaty další změny, které určují zahraničním cíl země vstup do NATO. Ukrajina by také měla do roku 2020 zajistit plnou kompatibilitu svých ozbrojených sil se silami zemí NATO.

Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen předtím řekl, že pro vstup do aliance by Ukrajina měla splnit řadu kritérií, jejichž realizace bude trvat velmi dlouho. Odborníci se domnívají, že Kyjev nebude schopen se kvalifikovat do NATO v příštích 20 letech.

(kou, prvnizpravy.cz, 112.ua, foto: arch.)