Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

Kreml: Plány Polska budou znamenat ruskou vojenskou reakci!

Kreml: Plány Polska budou znamenat ruskou vojenskou reakci!

Umístění americké vojenské základny v Polsku je suverénním právem Varšavy, ale bude to znamenat reakci Moskvy, prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Ilustrační foto
29. května 2018 - 04:20

„Obecně platí, že když zaznamenáme postupné rozšiřování vojenské struktury NATO směrem k našim hranicím, okamžité přiblížení vojenské struktury NATO k naším hranicím, jistě to v žádném případě nepřispívá k bezpečnosti a stabilitě na kontinentu," uvedl.

Podle něj takové „expanzivní akce" nevyhnutelně povedou k vzájemným opatřením k „vyrovnání narušené parity".

Zdůraznil, že takové rozhodnutí jsou suverénní záležitostí jakékoli země.

„Ale důsledky pro celkovou bezpečnostní atmosféru na kontinentu jsou zřejmé," dodal Peskov.


Předtím publikace Politico s odkazem na dokumenty polského ministerstva obrany uvedla, že Varšava je připravena zaplatit dvě miliardy dolarů za vytvoření trvalé americké vojenské základny v zemi.

Tento krok vysvětlují orgány „naléhavou potřebou stálé americké vojenské divize v Polsku". Publikace tvrdí, že Polsko je připraveno „sdílet břemeno výdajů na obranu a učinit rozhodnutí pro Bílý dům nákladově efektivnější."

Ruská Státní Duma uvedla, že taková politika Varšavy ohrožuje stabilitu v regionu.

Jinými slovy, až se zase někdo bude ptát, kdo zvyšuje napětí na evropském kontinentu a rozpoutává spirálu zbrojení a posilování vojenských sil v této oblasti, nechť se zeptá někde jinde a ne Ruska.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)