Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Kreml reagoval na hrozbu Trumpa, že zruší setkání s Putinem

Kreml reagoval na hrozbu Trumpa, že zruší setkání s Putinem

Washington během dne neinformoval Kreml o zrušení setkání prezidentů Ruska a Spojených států Vladimíra Putina a Donalda Trumpa na summitu G20 v Argentině. Večer však Trump oznámil, že schůzku zrušil.

Schůzka lídrů Ruska a USA nejistá
29. listopadu 2018 - 04:20

Přípravy na tuto akci pokračují, řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, uvedla agentura TASS.

Peskov poznamenal, že v Kreml zaměřili pozornost na prohlášení zástupce Bílého domu o úmyslu amerického prezidenta zrušit schůzku se svým ruským protějškem. Peskov také komentoval Trumpovy slova o agresi v Kerčské úžině.

„Pokud nazývá agresivními akce ukrajinských válečných lodí - je to jedna věc, lze se dohadovat, zda to byla agresivita nebo ne. Pokud vyzývá agresivní opatření ruských pohraničních stráží k potlačení pokusů o narušení státní hranice Ruska, je to jiné. S tím, nesouhlasíme," zdůraznil tiskový mluvčí ruského vůdce.


Počátkem středy v rozhovoru pro The Washington Post Donald Trump řekl, že se mu nelíbí „tato agrese". Co přesně znamená, vlastník Bílého domu neuvedl. Podle něj přijme konečné rozhodnutí o této záležitosti po vypracování zprávy národního bezpečnostního týmu.

Později večer ve čtvrtek Donald Trump na twitteru oznámil, že schůzku s Vladimirem Putinem zrušil po jednání s ministrem zahraničí Mikem Pompeem a poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem.

25. listopadu v Kerčské úžině ruské pohraniční stráže zadržely tři ukrajinské námořní lodě, které překročily ruské hranice bez povolení a zahájily nebezpečné manévrování. Úřady v Kyjevě obvinily Moskvu z přestupků a vojenské agrese. Podle FSB ukrajinské lodě vstoupily do teritoriálních vod Ruska, které byly takové ještě před připojením Krymu do Ruské federace. Kyjev neuznává ruský status poloostrova a vody v jeho blízkosti, a také považuje za nezákonné, že Rusko postavilo most přes Kerčskou úžinu, a to i z hlediska mořského práva.

Summit G20 v Argentině se bude konat od 30. listopadu do 1. prosince.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, washingtonpost.com, lenta.ru, foto: arch.)