Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Kurier: Americká NSA uspořádala hon na německé a rakouské firmy!

Kurier: Americká NSA uspořádala hon na německé a rakouské firmy!

Hon na teroristy není hlavním zaměstnáním americké National Security Agency, píše rakouský deník Kurier.

Ilustrační foto
7.březen 2017 - 01:12

Jak se ukázalo, NSA se aktivně podílí na průmyslové špionáži v Německu a Rakousku a způsobuje velké škody ekonomikám obou zemí.

Velvyslanectví Spojených států v Rakousku oznámilo, že prodává „vilu NSA" ve Vídni – a dále jen, že Open Source Center stěhuje do Londýna, napsal Kurier. Rakouské vydání se ptá, „co se děje za zdmi tajemné vily NSA na Pötzleinsdorfer Straße: „zdroj odposlechů" nebo „neškodné" středisko pro sběr dat, která jsou ve veřejné doméně?

Podezření se objevila po roce 2013, kdy bývalý důstojník tajné služby Edward Snowden zveřejnil „ukradené" dokumenty americké Agentury pro národní bezpečnost, a tak „otevřel oči světa" k tomu, jak pracuje americká zpravodajská agentura, pokračuje Kurier. „Bylo jasné, že pouze malá část (operací NSA) se týká lovu teroristů. NSA, stejně jako další tajné služby, se aktivně podílí na průmyslové špionáži," konstatuje publikace.

Za počítačovým útokem na Elysejský palác v roce 2012 stály USA!

Německá společnost Corporate Trust, která poskytuje služby v oblasti boje proti průmyslové špionáži, analyzovala všechny dostupné dokumenty na síti Edwarda Snowden, týkající se tohoto tématu, uvedl Kurier. „Výsledkem je, že nejen německé, ale i rakouské firmy jsou terčem NSA,“ sdělil deník. „Přičemž byly zpracovány ani ne dvě procenta snowdenových dokumentů."

Podle autor šetření Floriana Oelmaiera špehují Američané více než tisíc rakouských firem. Objekty špionáže se stala odvětví, jako je energetika, automobilový průmysl, strojírenství, mobilní komunikace, letectví, inovace a obranný průmysl. NSA monitoruje i zástupce rakouského finančního světa: nikoli však samotné banky, ale jejich klienti, řekl v rozhovoru Elmayer Kurier.

„Škody na ekonomice jsou obrovské,“ napsaly noviny. „V Německu to může představovat hodnotu desítek miliard eur, údaje o Rakousku dosud nejsou."

V první řadě se NSA zajímá o „hlavní klenoty každé společnosti: výzkum, vývoj a strategii", uvedl šéf pobočky Corporate Trust ve Vídni Alfred Czech. Podle něj tyto informace pak poskytne NSA konkurentům rakouských a německých firem ve Spojených státech.

„Evropské zpravodajské služby se Agentuře pro národní bezpečnost nehodí," dodal odborník  Corporate Trust. (V této souvislosti je zřejmě úsměvné čekat na podobné závěry české Bezpečnostní a informační služby. Ve výročních zprávách BIS se nic takového nedočtete, kromě toho, jak rozsáhlá je údajně ruská špionáž  – pozn. red.).

(kou, prvnizpravy.cz, kurier.at, foto: arch.)