Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

Kurier: Pro Trumpa existují pouze konkurenti, nikoli partneři!

Kurier: Pro Trumpa existují pouze konkurenti, nikoli partneři!

Víra Evropy v liberální světový pořádek je „naivní“, protože pro USA vedené Trumpem jsou „pouze soupeři, ne partneři“, řekl v rozhovoru s německým Kurier expert Německé společnosti pro zahraniční politiku Josef Braml.

Ilustrační foto
11. června 2018 - 10:10

EU by měla investovat do rozvoje vlastní infrastruktury, než do „partnerství, které již neexistuje", uvedl odborník.

V průběhu desetiletí, Evropa spoléhala na „otcovského vůdce“ ve Spojených státech, který udělal dolar základní měnou a zajistit účinné fungování systému mezinárodních institucí, jako je WTO, NATO, OSN, řekl v rozhovoru pro Kurier odborník Německé společnosti pro zahraniční politiku Josef Braml.

Tyto časy však uplynuly a čím dříve si to Evropa uvědomí, tím lépe. Podle Bramla by se Evropa měla „probudit a přestat vydávat  přání za realitu, týkajícíse celosvětového uspořádání založeného na normách". Pro Trumpa existují pouze konkurenti, nikoli partneři. Fungování liberalismu a jeho institucí je „nemožným snem". Trump je odhodlán zbavit tyto instituce moci a zničit je.


Podle odborníka Spojené státy již pod Obamou byly slabé na roli obránce liberálního světového řádu. Důvěra Evropy ve světový řád založený na normách je prostě naivní. Je zde jen svět politického realismu, ve kterém nejsou žádní přátelé, a jsou jen bojující bloky. Příklad Íránu ukazuje, jak je Evropa zranitelná. Politické sjednocení Evropy proti USA nefunguje, protože evropská ekonomika má mnohem více zájmů v USA, než v Íránu, poukázal expert. Spojené státy jistě vědí, že jestliže ony a Evropa opustí Írán, tak si zde Čína vybuduje vlastní byznys, a to nechtějí připustit. Proto je v tomto roce možná americká nebo izraelská vojenská akce proti Íránu.
 
Evropa se snaží prosazovat svoji politiku prostřednictvím sankcí na takové americké produkty, jako jsou motocykly Harley Davidson nebo whisky. EU se však hluboce mylně domnívá, že tím bude moci dát úder Republikánské straně. „Republikánská strana už není, Trump ji zničil, ukázal, že ji nepotřebuje, aby byl zvolen. Zrušil také systém kontrol a protiváh, systém demokratického dělení moci," zdůraznil Braml.

 
Představa, že lze vzpamatovat Trumpa „moderními silami“ je „hloupý nápad“: prostě je odstranil a pozval do svého týmu jestřáby, kteří sdílejí jeho názory.Odborník se v této souvislosti rovněž pustil do Moskvy: Rusko sleduje „výhradně sobecké zájmy" - a proto není „v žádném případě mírové". Evropa by měla být vůči Rusku imunní a bez vlastní vojenské moci je zranitelná. „Evropské firmy by měly investovat do Evropy. Musíme modernizovat a rozšiřovat infrastrukturu kontinentu, budeme o to silnější, nikoli partnerství, které upřimně řečeno už není," uzavřel expert.

(kou, prvnizpravy.cz, kurier.at, foto: arch.)