Svátek má: Vlastimil

Zprávy

Velikost textu:

Kwasniewski: Požadavkem německých reparací si Polsko hraje s ohněm!

Kwasniewski: Požadavkem německých reparací si Polsko hraje s ohněm!

Namísto požadavku vojenských reparací z Německa by měly mít polské orgány dobré vztahy se západním sousedem, prohlásil Alexander Kwasniewski.

Alexander Kwasniewski, exprezident Polska
16.září 2017 - 07:20

Bývalý prezident Polska je si jistý, že Německo i tak dobře pamatuje svou vlastní vinu, uvedl pro deník Rzceczpospolita.

„Dnes už nemusíme být s Německem ve sporu. Nehaťme vztahy a bojovat za věci, které nelze dosáhnout. Měli bychom se radovat ze skutečnosti, že máme s Německem konečně se rozvíjející normální, sousedské vztahy a jsme pro něj ekonomickým partnerem – větším než Rusko. Je to úžasné, ale máme s Německem větší obchod, než má s Ruskem," řekl bývalý polský prezident Alexander Kwasniewski na téma reparací, které požaduje současná polská vláda dostat od Německa.

Exprezident se dotkl právě tématu reparací pd Německa. „To není určeno pro ty veterány, kteří přežili válku. Toto je pro ty, kteří nemají historickou paměť, kteří jsou snadno manipulovatelní. Koneckonců taková výzva - že bychom měli mít peníze a někdo nám je nedává - vytváří takovou obchodní reakci: jakože nám je musí dát. A skutečnost, že je nemožné je získat, a že zničí vztahy, které jsou mnohem důležitější než peníze – o tom se vůbec nemluví," zdůrazmil Kwasniewski.


Rovněž připomněl, že jako prezident se v roce 2004 účastnil závěrečné fáze jednání o vojenských náhradách od Německa. „Co jsme se Schröderem řešili, byla otáka kompenzací za nucenou práci. Rozhodnutí bylo učiněno, a to navzdory skutečnosti, že se pokoušeli kancléře Schrödera od toho jakkoliv odradit kvůli dohodám z roku 1953. V souladu s prohlášením přijatým oběma stranami byly vyřešeny politické a právní otázky," uvedl Kwasniewski.

Podle jeho názoru bude vzpomínka na škodu způsobenou Polákům Německem během druhé světové války vždy živá. „Vnímání, že jsme oběťmi druhé světové války a Německo nám přineslo mnoho zla, navždy zůstane v našich myslích. Německo si pamatuje svoji vlastní vinu. Musíme být přesnější, pokud jde o zachování morální odpovědnosti Německa, ale musíme si pamatovat, čeho jsme dosáhli. Nesmíme obcházet polsko-německé smíření. Je mnohem cennější než fiktivní miliardy náhrad," uvedl Kwasniewski.

„Nechci být obhájcem Německa, chci být advokátem polských národních zájmů. Nechci se poddávat vlasteneckému vydírání, které tvrdí, že každý, kdo bude vyjadřovat odlišný názor, odlišný od toho, že Němci jsou špatní a dluží nám peníze, je zrádce nebo špion. To nemá smysl," konstatoval.


Ostatně i výpočet odškodnění by byl podle Kwasniewského příliš obtížný. Podle něj mezi Polskem a Německem nedojde k žádnému vyjednávání.„Německo se domnívá, že je tato záležitost vyčerpána a Polsko se k ní chce vrátit. Takže bylo nutné se obrátit na mezinárodní soudy," řekl Kwasniewski. Zdůraznil ovšem, že ve věci reparací si „nelze hrát s ohněm". „A rozhodně si nemůžete hrát s ohněm, aniž bycho byli připraveni," varuje bývalý prezident Polska.

(kou, prvnizpravy.cz, rp.pl, foto: arch.)